Kina vrši pritisak na Gugl da izmeni svoje rezultate pretrage za himnu Hong Konga
Zvaničnici i zakonodavci Hongkonga kritikuju Gugl zbog prodemokratske pesme „Slava Hong Kongu“ koja se pojavljuje u pretragama za nacionalnu himnu. Prodemokratska pesma postala je popularna tokom protesta 2019. u gradu pre primene zakona o nacionalnoj bezbednosti.
Pitanje o himni dospelo je na naslovne strane prošlog meseca nakon što je „Slava Hong Kongu“ puštena pre utakmice između ragbi reprezentacija Hong Konga i Južne Koreje. Zvaničnici na događaju rekli su da je grešku napravio mlađi službenik koji je pesmu dobio sa interneta. Prošle nedelje, pesma je greškom ponovo odsvirana na takmičenju u dizanju tegova u Dubaiju. Policija je saopštila da istražuje ova dva incidenta.
Otkako je Kina preuzela Hong Kong od Britanije pre 25 godina, njena nacionalna himna, bila je kineski „Marš dobrovoljaca“.
Poslednjih dana, Gugl su kritikovala tri člana propekinškog zakonodavnog veća, uključujući i glavnog sekretara grada, zbog prodemokratske pesme – prenosi WSJ. Prošle nedelje, poslanik je organizovao protest u kancelarijama Gugla u Hong Kongu.
Za razliku od kontinentalne Kine, internet u Hong Kongu je uglavnom necenzurisan, što objašnjava zašto strane kompanije poput Gugla nastavljaju da pružaju usluge u gradu.
🔶 28-godišnja devojka IZNENADA PREMINULA tokom treninga(VIDEO) https://t.co/usdwr5q3u2
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) December 9, 2022
Glavni sekretar Erik Čan Kvo-ki, drugi u gradskoj komandi, rekao je medijima da vlada o tom pitanju razgovara sa Guglom i Jutjubom.
Zakonodavac Dankan Čiu je rekao: „Radi se o dostojanstvu i poštovanju. On je rekao da kompanija treba da preduzme neophodne mere kako bi obezbedila pretragu za prikazivanje nacionalne himne „Marš dobrovoljaca“, a ne „Slava Hong Kongu“. On je dodao da bi gradski pravosudni sistem mogao da donese odluku o tome da li Gugl prikazivanjem protestne pesme krši Zakon o nacionalnoj bezbednosti.
U septembru je uhapšen harmonikaš koji je svirao prodemokratsku pesmu pod sumnjom za pobunu. Pesmu je odsvirao ispred britanske diplomatske misije u Hong Kongu gde su se ožalošćeni okupili da odaju počast kraljici Elizabeti II. Najmanje dvojica uličnih svirača procesuirana su zbog puštanja pesme u javnosti.
I YouTube i Google pretraga vraćaju rezultate za „Slava Hong Kongu“ kada neko pretražuje „Hong Kong nacionalnu himnu“. Bing i Yahoo takođe donose rezultate koji sadrže prodemokratsku pesmu.