Teksas zabranjuje društvene mreže za maloletnike i uvodi PROVERU starosti korisnika
Republikanski državni poslanik Džared Paterson, iz okruga Denton u Teksasu, predstavio je zakon kojim se maloletnicima zabranjuje da imaju naloge na društvenim mrežama. Paterson tvrdi da društveni mediji nisu bezbedni za maloletne osobe, navodeći, između ostalog, sadržaj za samopovređivanje.
Paterson je predložio novi zakon koji bi primorao društvene platforme da vrše proveru starosti korisnika.
„HB 896 bi zabranio maloletnicima da dobiju naloge na društvenim mrežama u Teksasu. Konkretno, ovaj zakon nastoji da ograniči upotrebu društvenih medija na profilne naloge od 18 i više godina, zahteva da profili koriste identifikaciju sa fotografijom kao sredstvo verifikacije starosti, omogućava roditeljima da zatraže uklanjanje naloga svog deteta i dozvoljava reagovanje na obmanjujuće trgovinske prakse Kancelarije državnog tužioca ako pravila budu prekršena”, stoji u saopštenju za javnost koje je objavila Patersonova kancelarija.
„Platforma društvenih medija će potvrditi starost vlasnika naloga tako što će od vlasnika naloga zahtevati da dostavi kopiju vozačke dozvole vlasnika naloga zajedno sa drugom fotografijom koja prikazuje i vlasnika naloga i vozačku dozvolu na način koji omogućava da kompanija društvenih medija proveri identitet vlasnika naloga“, navodi se u predlogu zakona.
🔶 LIDERI JUŽNOAMERIČKIH država stali u odbranu Asanža https://t.co/vWrdZ1zoYi
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) December 12, 2022
Patersonova kancelarija je citirala statističke podatke o stopi samoubistava među maloletnicima. Do 2008. godine, stopa samoubistava među maloletnicima je opadala. Međutim, došlo je do godišnjeg povećanja od 18,8% između 2009. i 2015. godine među devojčicama uzrasta od 10 do 14 godina. U istom periodu došlo je do povećanja stope samoubistava za 47,1% među osobama od 10 do 24 godine.
„Društveni mediji su cigareta pre 1964. godine“, rekao je Paterson. „Nekada se smatralo da je savršeno bezbedno za korisnike, pristup društvenim medijima maloletnicima doveo je do značajnog porasta samopovređivanja, samoubistava i problema sa mentalnim zdravljem“.