Izvršni direktor TikTok-a, UK i EU razgovaraće o regulisanju „štetnog sadržaja“ na godišnjem sastanku Svetskog ekonomskog foruma 2023
Uticajni regulatori iz Velike Britanije i Evropske komisije (EK), izvršnog ogranka Evropske unije (EU) i izvršni direktor TikTok-a će razgovarati o tome kako da se „pozabave štetnim sadržajima na mreži“ putem „razvijanja regulative i industrijskih tehnoloških inovacija“ na godišnjem sastanku Svetskog Ekonomskog foruma (WEF) 2023.
Godišnjim sastancima WEF-a često prisustvuju moćni poslovni lideri i vladini zvaničnici koji imaju moć da ideje o kojima se raspravlja na ovim sastancima proguraju masovnoj populaciji i ovaj panel nije izuzetak.
Panelisti:
- Izvršni direktor TikTok-a Shou Zi Chew (šef aplikacije koja ima milijardu aktivnih korisnika mesečno i često cenzuriše sadržaj)
- Izvršni direktor regulatora komunikacija u Ujedinjenom Kraljevstvu (UK), Kancelarije za komunikacije (Ofcom), Melani Daves (šef britanskog regulatora koji je na ivici da dobije nova ovlašćenja ako Zakon o bezbednosti na mreži, sveobuhvatni zakon o cenzuri, bude usvojen)
- Potpredsednica EK za vrednosti i transparentnost, Vera Jourova (koja je zadužena za dalekosežni kodeks „protiv dezinformacija” u celoj EU gde se potpisnici slažu da obuzdaju govor na mreži)
Panel je naslovljen „Borba protiv štete u digitalnoj eri“ i zakazan je za 18. januar 2023. u 11:30 po istočnom standardnom vremenu (EST).
Prema opisu panela, panelisti će razgovarati o tome kako da „izgrade bezbednije digitalne prostore i da se pozabave štetnim sadržajima na mreži“ uz „evoluirajuću regulativu i tehnološke inovacije u industriji“. Pored toga, panelista će govoriti o tome kako se pozabaviti „zloupotrebom na mreži“ i „drugim štetama“ na društvenim medijima, u oblaku i igrama.
Opis ne definiše niti daje nikakve primere onoga što WEF ili panelisti smatraju zloupotrebom ili štetom. Međutim, navodi se da je sednica „direktno povezana sa tekućom inicijativom Globalne koalicije za digitalnu bezbednost Svetskog ekonomskog foruma“.
1200 NAUČNIKA I STRUČNJAKA među kojima su i NOBELOVCI potpisalo da ne postoji nikakva KLIMATSKA KRIZAhttps://t.co/0tRc7lY4sR
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) January 2, 2023
Ova inicijativa cilja na širok spektar legalnog sadržaja koji je označen kao štetan, uključujući „dezinformacije o zdravlju“ i „sadržaj protiv vakcine“. Članovi inicijative uključuju zvaničnike iz vlada ili vladinih regulatora u Australiji, Velikoj Britaniji, Indoneziji, Ukrajini, Bangladešu i Singapuru, izvršnog direktora tehnološkog giganta Majkrosofta i osnivača moderiranja sadržaja koga pokreće veštačka inteligencija (AI) i filter platforma Two Hat Security.
Neki od panelista su takođe u prethodnim izjavama naveli da imaju ekspanzivni pogled na pojmove zloupotreba i šteta i veruju u cenzurisanje sadržaja za koji smatraju da je uvredljiv ili štetan.
Kada su tehnološke platforme počele da blokiraju ruske državne medije nakon naredbe EU u martu 2022, Jourova je podržala cenzuru i tvrdila da se sloboda govora „zloupotrebljava“ da bi se „širila ratna propaganda“. Kodeks EU protiv dezinformacija, kojim predsedava Jourova, takođe koristi termin šteta da opravda cenzuru sadržaja u vezi sa Covid-19 i ruskom specijalnom operacijom u Ukrajini.
Daves je ranije zapretila da će iskoristiti nova regulatorna ovlašćenja koje bi Ofcom mogao da dobije u skladu sa Zakonom o bezbednosti na mreži kako bi izvršio pritisak na kompanije da izvrše promene da potiskuju štetan sadržaj koji postaje viralan. I Ofcom je ranije dao svoju podršku ideji da tehnološke platforme cenzurišu „potencijalnu štetu“ – tip sadržaja za koji Ofcom priznaje da možda neće izazvati nikakvu stvarnu štetu.
TikTok je takođe koristio termin šteta da opravda svoju cenzuru.