Demokrate iz SAD: Zatvorenici će moći da dobiju smanjenje kazne ako doniraju organe
Demokrate iz Masačusetsa predložile su novi zakon kojim bi se zatvorenicima ponudile smanjene kazne ako doniraju svoje organe ili koštanu srž.
Predloženi zakon predvodili su predstavnici države Karlos Gonzales i Džudit Garsija, a ako bude usvojen, američka država bi pokrenula „Program doniranja koštane srži i organa“.
Program u okviru državnog Odeljenja za popravne kazne predviđao bi da zatvorenici smanje kaznu između 60 dana i godinu dana.
Zakon je privukao pet kosponzora, ali su pokrenute mnoge etičke zabrinutosti za više od 6.000 muškaraca i žena koji su trenutno zatvoreni u zatvorima u državi Bej.
Metju Kanigam-Kuk, iz istraživačke novinske kuće The Lever, to je vrlo jasno izneo, rekavši: „U suštini, zakon bi pitao zatvorenike šta im je važnije: njihova sloboda, ili njihovi organi i koštana srž“.
Bilo je i drugih politika koje su uključivale organe, ali one nisu išle tako daleko kao ova predložena.
U Federalnom zavodu za zatvore kažu da zatvorenici mogu donirati svoje organe dok su u zatvoru, ali samo za članove uže porodice.
Ako bi se zakon usvojio, onda bi se formirao petočlani ‘Komitet za doniranje koštane srži i organa’.
Međutim, samo jedno mesto bi bilo rezervisano za branioca prava zatvorenika, dok bi ostala mesta pripala predstavnicima Popravnog odeljenja, specijalisti za donacije i nekom iz organizacije koja se zalaže za donacije organa i koštane srži.
🔶 Potpuno vakcinisana šestogodišnja devojčica IZNENADA PREMINULA https://t.co/BVjrYv3bRl
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) February 2, 2023
Gonzalesov argument zašto bi predlog zakona trebalo da se primeni je da će proširiti krug donatora u državi, što bi kasnije spasilo živote.
Govoreći za WHYN, demokrata je rekao da želi da uvede novi zakon nakon što je posetio prijatelja koji pati od zastoja bubrega.
Gonzales je rekao: „Uložio sam više truda u ovo nakon što sam posetio prijatelja, koga smatram bratom, u bolnici od koga se zahteva dijaliza 3 do 4 puta nedeljno dok čeka transplantaciju bubrega“.
„On je otac troje dece i u četvrtoj je fazi bubrežne insuficijencije“.
„Osim ako ne dobije bubreg sa 40 godina, očekivani životni vek je oko 10,4 godine za muškarce i 9,1 godina za žene“.
„Volim svog prijatelja i molim se kroz ovaj zakon da produžimo šanse za život“.
Garsija je raspravljala o zakonu na Tviteru, rekavši: „Trenutno ne postoji put do donacije organa ili koštane srži za zatvorene ljude“.
Ona je dodala da će program takođe „vratiti telesnu autonomiju zatvorenicima pružanjem mogućnosti za doniranje organa i koštane srži“.