Kineski „delišes“! Uprkos zabrani u Hong Kongu prodavali meso mačaka i pasa
Vlasti u Hong Kongu izvršile su raciju u radnji za koju se sumnja da je prodavala meso pasa i mačaka kao hranu, više od 70 godina nakon što je trgovina ovim mesom zabranjena.
Policajci su u četvrtak uveče zaplenili „sumnjive uzorke psećeg ili mačjeg mesa“ u prodavnici u okrugu Džau Ma Tej tokom „zajedničke operacije“ gradskog Odeljenja za poljoprivredu, ribarstvo i zaštitu i Odeljenja za higijenu hrane i životne sredine.
AFCD je saopštio da je izvršio raciju nakon što je primio izveštaje da se meso prodaje u okrugu Džau Ma Tej, gusto naseljenoj poslovnoj i stambenoj četvrti u oblasti Kovlun i da je dogovorio testiranje zaplenjenih uzoraka.
Takođe je rečeno da se istražuje da li je prodavnica trgovala svežim mesom bez dozvole.
NOVO! Ivan Pernar u podcastu Mario Zna! Ovo se ne propušta
„Tužilo će biti pokrenuto ako se dokaže“, navodi se u saopštenju AFCD-a.
Jedenje psećeg i mačjeg mesa zabranjeno je u Hong Kongu od 1950. godine prema zakonima poluautonomnog kineskog grada, a vest je navela i zakonodavce i zagovornike dobrobiti životinja da pozovu na veće napore za sprovođenje zakona.
Zakonodavac Geri Čen u objavi na Fejsbuku opisao je prodaju mačjeg i psećeg mesa kao „neprihvatljivu“.
„Hong Kong je zabranio jedenje mačjeg i psećeg mesa više od 70 godina“, rekao je zakonodavac. „Incident naglašava da učestalost provera na licu mesta od strane agencija za provođenje zakona nije bila dovoljna.
Racija vladinih agencija usledila je nakon izveštaja lokalnih medija u kojima se navodi da se meso može naći u prodaji zamrznuto za oko 12 dolara po mački, slično ceni kuvane govedine.
Lokalna grupa za ljudska prava Društvo za prevenciju okrutnosti prema životinjama saopštila je u petak da „snažno osuđuje“ prodaju psećeg i mačjeg mesa za hranu.
Pozvao je javnost da odmah kontaktira policiju i druge relevantne organe ako posumnja da se radi o prodaji.
Propisi o psima i mačkama Hong Konga propisuju da „niko ne sme da zakolje nijednog psa ili mačku da bi se koristio kao hrana, bilo za čovečanstvo ili na drugi način, i nijedna osoba neće prodavati ili koristiti ili dozvoliti prodaju ili upotrebu mesa pasa i mačaka za hranu. ”
Prestupnici su odgovorni nakon osude na maksimalnu novčanu kaznu od 640 dolara i šest meseci zatvora.
Procenjuje se da se svake godine u svetu zakolje 30 miliona pasa i 10 miliona mačaka za ljudsku ishranu, prema Međunarodnom humanom društvu.
Potrošnja životinja u delovima Azije je podstaknuta ilegalnom trgovinom i klanjem.