Bolsonaro: Ponovo ću biti lider opozicije
Bivši brazilski predsednik Žair Bolsonaro podelio je svoja razmišljanja o liderstvu, trenutnoj političkoj agendi u njegovoj zemlji i budućnosti, u intervjuu za The Epoch Times na Konferenciji konzervativne političke akcije SAD 4. marta.
Razgovarajući o planovima da se vrati u rodni Brazil kasnije ovog meseca, Bolsonaro je rekao: „Ponovo ću biti lider opozicije“.
Pridružite nam se – https://t.me/nultatacka
Na pitanje da li se plaši odmazde sadašnje administracije, Bolsonaro je rekao da njegova zemlja trpi i ulazi u „neizvesna vremena“, dodajući da bi se mogao suočiti sa akcijom pravosudnog ogranka vlade: „Nisam optužen. Nemaju ništa protiv mene kada je u pitanju korupcija. Ali, nažalost, protiv mene bi mogla biti preduzeta neka prinudna mera, koja bi bila potpuno nepravedna“.
Međutim, Bolsonaro kaže da ga mnogi kongresmeni podržavaju i da su protiv „komunizma“ i „korupcije“ nove administracije.
Pritužbe brazilskog vrhovnog suda na prekoračenja vlade i dalje su prisutne od prošlogodišnjih predsedničkih izbora. Stanovnici su prijavili incidente kao što su otkazani nalozi na društvenim mrežama i pretnje hapšenjem zbog dovođenja u pitanje zvaničnih rezultata.
Bolsonaro je izgubio tesnu izbornu trku 2022. protiv aktuelnog predsednika Luiza Inasija Lule da Silve, lokalno poznatog kao „Lula“.
Pristalice bivšeg predsednika žestoko osporavaju izborne rezultate, što je dovelo do demonstracija 8. januara u brazilskim federalnim zgradama u prestonici.
Mada, prema Bolsonaru, Lulina pobeda predstavlja više od pobede levice. To je prilika za režime u zemljama poput Venecuele i Irana da prošire svoj domet u Americi.
Zvaničnici Bele kuće oglasili su alarm kada je 26. februara dozvoljeno da dva iranska ratna broda pristanu u Rio de Žaneiro i da im je dato odobrenje da ostanu do 4. marta. Događaj se dogodio uprkos pritisku Sjedinjenih Država da odvrate brodove.
Portparol američkog Stejt departmenta Ned Prajs rekao je da Bela kuća razgovara o situaciji sa svojim brazilskim partnerima, tako da Iran ne može „da stekne uporište“ u Americi i „nije u mogućnosti da iskoristi prednosti drugih u našoj hemisferi”.
Ali iranski ratni brodovi koji su se pojavili na brazilskim obalama nisu iznenadili Bolsonara. Uvek je očekivao da će Lulina vlada postati „bliska“ zemljama sa ukorenjenim autoritarnim režimima.
👉 Ilon Mask se plaši da je doprineo „ubrzanju opasne veštačke inteligencije“ https://t.co/02YfMr1Jbj
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) March 6, 2023
Lula je počeo da obnavlja veze sa Venecuelom, Nikolasom Madurom pre nego što je on i položio zakletvu. U decembru 2022, Lula je najavio da će Brazil ponovo imati diplomatske odnose sa Karakasom, koje je Bolsonaro suspendovao 2020.
Tokom svog bivšeg mandata na čelu kao predsednik, Lula je takođe održavao bliske odnose sa predsednikom Nikaragve Danijelom Ortegom.
Povodom dolaska iranske mornarice, Bolsonaro je rekao: „Da sam ja predsednik, ovi ratni brodovi ne bi bili tamo“.
On takođe tvrdi da će, ako Brazil ne promeni svoj politički kurs do 2026, završiti u istoj silaznoj spirali kao Venecuela.
Bolsonaro smatra da postoji šansa da Lula možda neće videti kraj svog mandata jer inflacija nastavlja da utiče na Brazilce i naciju koja se nalazi na ivici recesije. Bolsonaro kaže da će se ljudi na kraju okrenuti protiv Lule, ističući „velika je nezaposlenost i nedostatak investicija privatnih kompanija“.
Stopa nezaposlenosti u Brazilu premašila je 11 odsto između marta i decembra prošle godine. U nedavnom ekonomskom izveštaju navodi se da južnoamerički gigant ide ka usporavanju u 2023. sa padom rasta BDP-a od 2 odsto zbog povišenih kamatnih stopa i pada izvoznog tržišta.
Bolsonaro veruje da će ovo na kraju prerasti u ogroman gnev javnosti na Lulinu vladu. On kao dokaz navodi trenutne ekonomske borbe drugih socijalističkih režima u Latinskoj Americi poput Argentine, Čilea i Perua.
Uprkos upozoravajućim primerima, socijalistički ideali još uvek stiču privlačnost među mlađim grupama u mestima poput Kanade i Sjedinjenih Država. Bolsonaro kaže da može biti „veoma teško“ promeniti mišljenje mladih jer godine školovanja daju slike socijalizma koje se ne poklapaju sa stvarnošću.
„Nažalost, većina mladih ne može zaista da vidi ono što je zaista očigledno“, rekao je on.
Ali jedan čovek sam ne može spasiti Brazil od njegovih trenutnih ekonomskih i političkih nedaća, smatra Bolsonaro. On takođe smatra da je vreme da se prevaziđe izborni poraz i da se fokusira se na budućnost: „Trenutno moramo da razmišljamo o budućnosti. Moramo dovesti ljude na našu stranu”.