Skoro pola „Klimatski odgovornih“ kompanija u SAD sarađivalo sa propalom bankom Silicijumske doline
Polovina kompanija u SAD posvećena klimatskim promenama i biotehnologiji poslovala je sa sada propalom bankom Silicijumske doline (SVB), ostavljajući mnoge od tih kompanija u potrazi za finansijskim sponzorima spremnim da preuzmu rizik.
Kako izveštava radio stanica KQED u oblasti zaliva San Franciska, mnoge od tih kompanija dobile su sredstva od SVB jer su druge banke bile manje spremne da finansiraju investicije koje su imale manje šanse da obezbede povraćaj:
Skoro polovina kompanija za bio- i klimatsku tehnologiju u zemlji, od kojih su mnoge sa sedištem u oblasti zaliva, poslovala je sa bankom Silicijumske doline. Prošle godine, SVB se obavezao da će uložiti najmanje 5 milijardi dolara u industriju čiste tehnologije.
Ali čak i kada je FDIC brzo ušao da garantuje depozite, nakon kolapsa banke, mnoge kompanije su se trudile da pronađu nove banke, otvore račune i reorganizuju sisteme platnog spiska.
👉 Imamo “krivce”: Zapadni mediji tvrde: Teoretičari zavere i Rusi krivi za kolaps banke Silicijumske doline https://t.co/QbOLbyqJ8Q
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) March 20, 2023
Po njegovom mišljenju, SVB je bio nadaleko poznat po inkubiranju ambicioznih klimatskih i biotehnoloških startapova, i bio je vredan resurs za nove kompanije koje traže banku spremnu da investira u inovativne i donekle rizične poduhvate.
Kimberli Štrasel, kolumnista Volstrit džurnala, citirala je jedan izvor koji je takve investicije nazvao „sporazumnim poslovnim kreditima“:
Većina ovih kompanija nije ispunjavala neke vitalne potrebe tržišta. Umesto toga, kako je Žurnal objavio, SVB je bio omiljen zbog svoje spremnosti da ponudi „bankarske usluge startapima koji često nisu bili profitabilni, u nekim slučajevima nisu imali proizvod, a inače bi teško dobili kreditnu liniju ili kredit od veće banke“. Jedan tehnološki preduzetnik dao je law.com oštriji opis SVB-ovih proizvoda: „Oni su u osnovi drugorazredni poslovni zajmovi. Govorite o kompanijama koje nemaju kreditni profil, sagorevaju gotovinu i malo je verovatno da će prikupiti istu vrstu kapitala zbog kamatnih stopa… To je u osnovi bilo socijalno kreditiranje”.
Nulta Tačka/InfoWars