Obaveštajna dokumenta SAD: Rusija može nastaviti da finansira rat u Ukrajini najmanje još godinu dana uprkos sankcijama
Više američkih obaveštajnih dokumenata iz riznice optuženog koji je navodno objavio podatke Pentagona Džeka Tejšeire ukazuje na nastavak neuspešne politike SAD u vezi sa ratom u Ukrajini, posebno u vezi sa dalekosežnim američkim sankcijama za koje su se Bajdenovi političari nadali da će otupiti rusku ratnu mašinu.
Tajne procene koje je pregledao The Washington Post pokazuju da su američke obaveštajne službe verovale da Rusija može da nastavi da finansira svoje ratne napore još najmanje godinu dana. Iako bi svima trebalo da bude očigledno da Moskvu nisu odvratile ekonomske sankcije ili izolacija od Zapada, to je kristalno jasna potvrda.
„Moskva se oslanja na povećane korporativne poreze, svoj državni fond, povećani uvoz i prilagodljivost preduzeća kako bi pomogla u ublažavanju ekonomskih pritisaka“, navodi se u jednoj proceni. Washington Post kaže da oznake na dokumentima ukazuju na to da su informacije dobijene putem presretnutih komunikacija.
Post komentariše ključni kontekst na sledeći način:
Iako se neke od ruskih ekonomskih elita možda ne slažu sa kursom zemlje u Ukrajini, a sankcije su naškodile njihovom biznisu, malo je verovatno da će povući podršku ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, prema procenama koje datiraju početkom marta.
Prema navodima iz više dokumenata:
Te elite „verovatno će istrajati u podržavanju ciljeva Kremlja u Ukrajini“ i u „pomaganju Moskvi da zaobiđe sankcije“, navodi se u proceni koja je procurila.
Ključna svrha sankcija sa tačke gledišta Vašingtona bila je da nametnu toliki trošak i negativan efekat sankcija na rusko stanovništvo – što bi možda dovelo do nereda i destabilizacije – da bi primoralo donosioce odluka u Kremlju da promene kurs i smanje vojnu intervenciju. Ali ovo se nije desilo.
👉 Rend Pol: USAID je direktno ometao istragu o poreklu COVID-a https://t.co/Os23UOcqzH
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) April 28, 2023
Neposredno nakon početka specijalne vojne operacije u Ukrajini u februaru 2020. predsednik Bajden je podrugljivo rekao da će ruska valuta biti svedena na „ruševine“. Naravno, u roku od mesec dana nakon tih komentara dogodilo se suprotno. Rublja se oporavila i na nivoima je iz perioda pre sukoba u odnosu na dolar do sredine aprila 2022.
Takođe šta je u velikoj meri pomoglo da Rusija prebrodi oluju sa sankcijama, to je porast prihoda od nafte kroz otvaranje i širenje novih tržišta, posebno u Aziji.