UKRAJINSKI ministar poziva na veću kontrolu TELEGRAMA- Kijev već uvodi „dezinformacije“ kao teško krivično delo
Platformi nedostaje transparentnost i puna je „ruskih aktivnosti“, tvrdi ukrajinski ministar kulture
Ukrajina treba da uvede neku vrstu „regulatornog“ mehanizma za Telegram, rekao je ministar kulture Aleksandar Tkačenko. Ministar je to rekao u intervjuu za Interfaks-Ukrajina objavljenom u petak.
Ukrajinski segment društvene mreže postao je „zajednica unutar sebe“, koja ostaje „zatvorena“ za ukrajinsko društvo, tvrdi Tkačenko. Ministar je priznao ulogu Telegrama u brzom širenju informacija, ali je upozorio na rizike koje navodno predstavlja. Takođe je požalio na neprozirnost mreže i nedostatak državnog nadzora.
„Tamo postoje anonimni Telegram kanali i mnogo ruskih aktivnosti. Štaviše, Telegram nema povratne informacije. Šta god da je na Fejsbuku ili Guglu… bar znamo kome da se obratimo. Kome se obratiti u Telegramu je teško pitanje“, rekao je ministar.
Tkačenko je rekao da ne želi da zabrani Telegram, već da uvede određene „regulatorne“ mehanizme za njega. Ali prvo, vladi je potrebno mišljenje neodređenih stručnjaka o tom pitanju, sugerisao je on.
VEČERAS UŽIVO! MILOŠ DIMITRIJEVIĆ U PODCASTU MARIO ZNA
„Telegram kanali sprovode prikupljanje sredstava i ne znamo da li plaćaju porez – to je prvo pitanje. Drugi opet leži u oblasti transparentnosti, vlasništva, saradnje sa društvom i razumevanja kako takve interakcije funkcionišu“, rekao je Tkačenko.
Poziv da se reguliše Telegram dolazi u trenutku kada ukrajinski parlament razmatra predlog zakona koji kriminalizuje upotrebu lažnih naloga na društvenim mrežama koji objavljuju informacije koje vlasti smatraju štetnim.
Zakon je uveden prošle nedelje i predviđa kriminalizaciju „kreiranja, nabavke, korišćenja ili prodaje naloga koji sadrže namerno lažne informacije o korisniku“, ili širenja široko definisanih štetnih informacija. U slučaju da je krivično delo počinjeno tokom rata, prema predloženom zakonu, pojedinac rizikuje da dobije kaznu do sedam godina zatvora.
Tokom aktuelnog sukoba sa Rusijom, koji je počeo u februaru 2022., Kijev je sve više jačao svoj stisak na medije, internet i politiku, uvodeći niz vrlo restriktivnih zakona. Prošlog meseca, na primer, Ukrajina je uvela automatizovani sistem sa navedenim ciljem „filtriranja“ zlonamernih veb lokacija koje koriste onlajn prevaranti. Kritičari platforme, međutim, navode da je pravi cilj vlasti da pooštre stisak na internetu i upozorili su na sve gora onlajn cenzura Kijeva.