Vašington osnovao novo „MINISTARSTVO ISTINE“ za borbu protiv „dezinformacija“ i stranog uticaja
Kancelarija direktora nacionalne obaveštajne službe osnovala je telo za borbu protiv stranih „dezinformacija“
SAD su uspostavile Centar za strani zlonamerni uticaj kako bi se bavio stranim pretnjama izborima, kao i „javnim mnjenjem“ u zemlji, otkrila je direktorka Nacionalne obaveštajne službe Avril Hejns na saslušanju u Komitetu za oružane snage Senata u četvrtak.
Funkcionišući u okviru Kancelarije direktora nacionalne obaveštajne službe, FMIC ima pristup „svim obaveštajnim podacima koje poseduje ili je stvoreno u vezi sa stranim zloćudnim informacijama, uključujući izbornu bezbednost“.
Njegov direktor, Džefri Vičman, ranije je bio šef analize Centra za kontraobaveštajnu misiju CIA-e.
Za potrebe agencije, „strano“ znači poreklom iz Rusije, Irana, Kine, Severne Koreje ili „bilo koje druge strane zemlje koju direktor Centra smatra prikladnim, dok se „strani zloćudni uticaj“ definiše kao „svaki neprijateljski napor koji se preduzima od, ili po nalogu, ili u ime ili uz značajnu podršku jedne od navedenih zemalja kako bi uticali, prikriveno ili otvoreno, na vladu ili državnu politiku SAD ili na „javno mnjenje u Sjedinjenim Državama“.
👉 NOVO samoubistvo iz vrha GOOGLE-a! Viši inženjer skočio sa terase https://t.co/3yInjIT9Ek
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) May 7, 2023
Dok je FMIC očigledno osnovan u septembru na osnovu nedavnih zakona, saslušanje u četvrtak bilo je prvo javno pominjanje njegovog postojanja. Njeno osnivanje je bilo kontroverzno, pošto su neki senatori i obaveštajni službenici doveli u pitanje potrebu za drugom agencijom sa istim ovlašćenjima kao Globalni centar za angažovanje, podružnica Stejt departmenta zadužena za širenje američke propagande u borbi protiv stranog tipa.
Haines se osvrnuo na neke od tih zabrinutosti na saslušanju u četvrtak, insistirajući da FMIC radi na „podržavanju Globalnog centra za angažovanje i drugih širom američke vlade da im pomogne da shvate koji su planovi i namere ključnih aktera u ovom prostoru: Kine, Rusije , Iran, itd.”
Borba protiv ‘stranih dezinformacija’ postala je opsesija vladinih birokrate od izbora Donalda Trampa 2016, sa pola tuceta agencija koje su nastale od tada. Pored GEC-a, koji je pokrenut 2017. godine, Pentagon je tiho pokrenuo Kancelariju za upravljanje uticajem i percepcijom prošle godine, pridruživši se Odeljenju za spoljni uticaj i mešanje Ministarstva za unutrašnju bezbednost, Radnoj grupi za borbu protiv stranog uticaja i nesrećnom Odboru za upravljanje dezinformacijama, kao i FBI-jeva radna grupa za strani uticaj.
Međutim, izvođač radova iz Pentagona RAND Corporation nedavno je priznao da je uloga Rusije verovatno precenjena. Taj trust mozgova je u studiji sprovedenoj prošle godine upozorio da će se okrivljavanje Moskve za sve informacije koje Vašingtonu ne dopadaju verovatno imati suprotan efekat, pozivajući Ministarstvo odbrane da smanji „ preveliko pripisivanje dezinformacija na društvenim medijima Rusiji“.
„Upiranje prstom u Rusiju u svakom slučaju aktivnosti na društvenim mrežama koje liče na rusko mešanje iskrivljuje razumevanje pretnje“, navodi se u izveštaju.
NultaTačka/RT