Kina nastavlja da učvršćuje i konsoliduje svoju tehnokratiju
Kada je predsednik Si Đinping išao na inspekcijske turneje po Kini tokom poslednjih pet godina, uvek je bio u pratnji Čen Sija, direktora Centralnog organizacionog odeljenja Komunističke partije.
To je položaj koji ima ogromnu moć nad promenama partijskog osoblja i onaj koji ima dubok uticaj na to kako Kina upravlja svojim osobljem.
U mesecima nakon nacionalnog kongresa stranke u oktobru, došlo je do promene straže u najvažnijim partijskim organima, sa izuzetkom Čenove kancelarije.
Ovaj 69-godišnjak je u oktobru napustio Politbiro, ali je ostao šef odeljenja.
„On je ostao na čelu Centralnog organizacionog odeljenja samo kao običan član partije, čak ni član Centralnog komiteta… da bi napravio odgovarajući [kadrovski] aranžman do ‘dve sednice’ [u martu]“, rekao je Šan Vej, viši istraživač saradnik za kinesku politiku na Nacionalnom univerzitetu u Singapuru. „To zaista pokazuje kako Si okleva da pusti Čena“.
Ali Čenovo vreme na čelu odeljenja je sada završeno, a Li Ganjie je ove nedelje otkriven kao njegov naslednik.
Čen je zadržao važnu ulogu koju je nekada imao Si kada je bio potpredsednik – šef Centralne partijske škole, najviše partijske akademije, ali više neće imati uticaj koji je nekada imao.
Tokom svog vremena na odeljenju, pomogao je Siju da upravlja nizom kadrovskih promena koje su pomerile ravnotežu na vrhu ka tehnokratskim kadrovima i ojačale moć partije nad državom.
To je nasleđe koje se može osećati u godinama koje dolaze.
Čen i Si su bili cimeri na Univerzitetu Tsinghua 1975. godine, kada su oboje studirali hemijsko inženjerstvo. Nakon diplomiranja, Čen je proveo tri decenije u Tsinghui, uglavnom odgovoran za partijski rad.
👉 Vašington osnovao novo “MINISTARSTVO ISTINE” za borbu protiv “dezinformacija” i stranog uticaja https://t.co/u3DWourFh3
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) May 8, 2023
Si je takođe održavao veze sa svojom alma mater, studirajući marksističku teoriju i ideološko obrazovanje u Tsinghui od 1998. do 2002. dok je radio u provinciji Fuđijan. Veruje se da je Čen, koji je bio zamenik šefa stranke na univerzitetu, pomogao Siju da stekne doktorsku diplomu učenjem na daljinu.
„U 90-im godinama vode se žestoke rasprave o ‘vrlini’ i ‘talentu’ [u pripremanju kadrova] i naglasak na akademskim kvalifikacijama. Dakle, Čen je učinio uslugu Sijevoj karijeri“, rekao je Šan.
U oktobru 2017, kada je Si započeo svoj drugi mandat kao partijski sekretar, Čen je postao član Politbiroa i direktor Centralnog organizacionog odeljenja, nadgledajući sve zvaničnike zemlje na nivou zamenika ministara i više.
Odeljenje je ubrzo izdalo značajan dokument o izboru kadrova, napuštajući sistem preporuka zasnovanih na glasanju, navodeći seriju skandala sa nameštanjem glasova, i usvajajući novi mehanizam konsultacija i intervjua kako bi se zaustavilo podmićivanje u tom procesu.
Pod Čenovim nadzorom, partija je prekršila norme i sledila nejasnije obrasce u selekciji, unapređenju i degradaciji kadrova, što je stručnjacima otežalo više nego ikada da daju prognoze o političkim karijerama.
Posebno, stara nepisana pravila o starosnoj dobi za odlazak u penziju na različitim nivoima više nisu odlučujući faktor.
Na primer, Hu Čunhua, 59-godišnji nekadašnji kandidat za liderstvo, izbačen je iz Politbiroa u oktobru i ponudio mu je ceremonijalnu ulogu u najvišem savetodavnom telu Kine u martu, uprkos tome što mu je devet godina nedostajalo od penzije.
Viktor Ši, specijalista za kinesku elitnu politiku i finansije na Univerzitetu Kalifornije u San Dijegu, rekao je da „kadrovi kao što je Hu Čunhua dobijaju degradacije iako nisu počinili nijedan ozbiljan prekršaj“ i odražavaju neke značajne promene u kadrovskim promenama u stranci.
Šan je rekao da je novi obrazac i nepredvidljiv i predvidljiv.
„S jedne strane, to krši sva pravila – kada godine ili akademske kvalifikacije nisu važni – što povećava neizvesnost“, rekao je on. „Ali, s druge strane, sigurnost je postala veća“ jer je malo verovatno da će osoba biti unapređena ako joj nedostaje Sijevo poverenje.
U nizu članaka u državnim medijima o „određivanju kvalifikovanih naslednika“, Čen je napisao da su sada lojalnost, kompetentnost i integritet među ključnim kvalitetima koje je stranka tražila da izabere novu generaciju lidera.