Slovenska vlada vraća građanima sve PARE NAPLAĆENE OD KAZNI za vreme COVID-a!
Slovenska je vlada uputila u proceduru predlog zakona prema kojem će se obustaviti naplata svih kazni vezanih za pandemiju Covida u toj zemlji. One novčane kazne koje su građani već platili, biće im vraćene.
Prema predlogu zakona, svi postupci koji su u toku formalno će se obustaviti, a svima koji su platili kazne biće vraćen novac, a podaci o prekršajima automatski će se brisati iz javnih evidencija.
Postupci koji uključuju kršenje pravila iz razdoblja pandemije koja su kasnije u Sloveniji proglašena protivustavnim mogli bi uskoro biti zaustavljeni i uticati na novčane kazne u ukupnom iznosu od nekoliko miliona eura, navodi se u predlogu zakona prihvatila slovenska vlada.
Od završetka vanrednog stanja zbog COVID-19, Ustavni sud je ukinuo ključne zakonske odredbe o zaraznim bolestima i zakon o javnom okupljanju – zakon koji je poslužio kao pravna osnova za strog pristup prethodne vlade u kažnjavanju kršenja pravila vezanih za pandemiju.
Kazne su bile jedan od razloga zašto su se tokom većeg dela pandemije održavali protesti protiv vlade, a nova vlada obećala je u kampanji zaustaviti sve prekršajne postupke i vratiti sve plaćene kazne.
Ministarka pravosuđa Dominika Švarc Pipan opisala je predlog zakona kao bitan korak u ponovnoj izgradnji poverenja u vladavinu prava, “koje je značajno narušeno upotrebom preterane i protivustavne represije tokom pandemije”.
Između marta 2020. i maja 2022. pokrenuto je više od 62 000 pravnih postupaka prema zakonu koji je kasnije proglašen neustavnim, a izrečene kazne iznosile su ukupno 5,7 miliona eura, javlja Euractiv.
Naplaćeno 1,7 miliona eura kazni
Otprilike 30% ili nešto više od 1,7 miliona eura kazni je plaćeno, a ostale su još u toku, iako je izvršenje zaustavljeno ubrzo nakon što je nova vlada preuzela dužnost.
Govoreći o prethodnoj desnoj vladi, ministarka je rekla da je bila suočena s velikom neizvesnošću na početku pandemije te je morala brzo da deluje kako bi donijela privremene mere koje su zadirale u slobodu kretanja i pravo na okupljanje.
“Međutim – a to je ključno – takve mere moraju biti u skladu s temeljnim načelima ustavnog poretka i vladavine prava… Kriza ne može i ne sme biti izgovor za njihovo potkopavanje”, dodala je.