Dojče banka koje je tužena zbog saradnje sa Epštajnom nagodila se sa 75 miliona dolara
Dojče banka je pristala da plati do 75 miliona dolara za rešavanje tužbe koju je pokrenula žrtva Džefrija Epštajna koja je tvrdila da je banka imala koristi od trgovine ljudima zadržavajući Epštajna kao klijenta, piše Fajnenšel tajms.
Tužba je jedan od tri tekuća slučaja u koje su uključeni zajmodavci Epštajnu – druga dva su kombinovani slučaj protiv JPMorgan Chase-a, koji tuži druga navodna žrtva i Američkih Devičanskih ostrva, gde je Epštajn imao imovinu.
Tužba protiv Dojče banke podneta je kao predložena grupna tužba u novembru, na osnovu njujorškog zakona koji je privremeno dozvoljavao da se tužbe za zloupotrebu povuku van roka zastarelosti.
Džejn Do(nije otkriveno ime), tužilac, tvrdila je da je nemačka banka „izabrala profit umesto poštovanja zakona“ i svesno se bavila poslovima koji bi „zaradili milione dolara od omogućavanja Epštajnove trgovine decom“.
Sudija Džed Rakof je u svojoj izjavi naveo da delimično negira pokušaj Dojče banke da odbaci slučaj, rekao je da je Epštajn „tražio savet od Dojče banke o tome kako da strukturira svoja povlačenja novca tako da izbegne obaveštenje… i bio je zaštićen propustom Dojče banke da podnese izveštaje o sumnjivim aktivnostima“.
Rakof je dodao da je „verovatno“ da je banka imala direktnu korist od trgovine ljudima u njegovoj odluci da dozvoli da se slučaj nastavi i ode na suđenje.
Prema pisanju Tajmsa, desetine žrtava bi na kraju mogle podeliti odštetu, koju će podeliti administrator koji će proceniti pojedinačne zahteve. Prema advokatu tužioca, svaki tužilac bi mogao da dobije čak 5 miliona dolara.
“Bye, bye Youtube” Slobodna video platforma Rumble zabeležila rast prihoda od čak 336%https://t.co/JAWSwU5VgV
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) May 17, 2023
„Ponosni smo što smo postigli tako sjajan rezultat za žrtve koje su zaslužile pravdu i osudu svih koji su odigrali stvarnu ulogu u njihovom zlostavljanju“, rekao je Bred Edvards, advokat žrtava.
2020. godine Dojče banka je platila Državnom odeljenju za finansijske usluge Njujorka 150 miliona dolara zbog svojih veza sa Epštajnom i srodnih internih neusklađenosti. Prošle godine banka je takođe pristala da plati 26 miliona dolara akcionarima koji su optužili banku da ih je dovela u zabludu tokom njihovog procesa provere klijenata.
Dojče banka je pokušala da odbaci slučaj Do, tvrdeći da je 7,4 miliona dolara koje je primila od imanja pokojnog Epštajna u aprilu 2022. pokrilo i njihovu odgovornost – i da njen „nedostatak“ pritužbe „nije bio ni blizu“ da bi na adekvatan način navela da je banka deo Epštajnovog lanca trgovine maloletnicima.
Epštajn je postao klijent Dojče banke 2013. godine, godinama nakon što se izjasnio krivim za navođenje maloletnice na prostituciju – i ubrzo nakon što ga je Džej Pi Morgan odbacio kao klijenta zbog zabrinutosti zbog njegovog načina života – uključujući i to da je žrtvama plaćao u gotovini. Bivši bankar JPMorgana, Pol Moris, koji se preselio u Dojče savetovao je banku da Epštajn može da dovede unosne klijente sa sobom.
Dojče banka je na kraju prekinula veze sa Epštajnom 2018.