Ljudska prava i sloboda govora?! EU legalizuje instaliranje špijunskih softvera na uređaje novinara
U spornom zaokretu, lideri EU su predstavili nacrt zakona koji dozvoljava nacionalnim bezbednosnim agencijama da postavljaju špijunski softver na telefone novinara u određenim okolnostima. Ovaj potez je očigledno izazvao negodovanje medija i organizacija civilnog društva, koji tvrde da bi nacrt Evropskog zakona o slobodi medija mogao biti opasno oružje protiv štampe.
Sophie in’t Veld, holandska članica Evropskog parlamenta (MEP) koja je bila sastavni dio istrage Evropskog parlamenta o korišćenju špijunskog softvera Pegasus protiv novinara i istaknutih ličnosti, nazvala je obrazloženje iza nacrta lažnim.
„Mislim da je to što savet radi neprihvatljivo. Takođe je neshvatljivo. Pa, neshvatljivo je da su oni ozbiljni po pitanju demokratije“, primetio je In’t Veld.
Upadljiv aspekt objavljivanja nacrta bio je izostanak ličnog sastanka sa ministrima zaduženim za medijska pitanja, što obično prethodi ovakvim najavama.
UŽIVO! VEČERAS OD 20h! DRAGAN MARINKOVIĆ MACA U PODCASTU MARIO ZNA
Prvobitno usmerena na jačanje nezavisnosti novinarstva u zemljama u kojima se ono suočava sa značajnim izazovima, poput Poljske i Mađarske, originalna verzija zakona uključivala je snažnu odbranu od upotrebe špijunskog softvera. Međutim, na inicijativu Francuske, prihvaćena je izmena koja dozvoljava zaštitu novinara, ali ne na račun „odgovornosti država članica za očuvanje nacionalne bezbednosti“, piše The Guardian.
Evropska federacija novinara (EFJ), organizacija koja predstavlja preko 300.000 novinara iz 45 zemalja, napala je lidere EU, optužujući ih da sprovode „opasno zanemarivanje” slobode medija. Oni su upozorili da bi ovlašćivanje vlada da instaliraju špijunski softver na telefone novinara u ime „nacionalne bezbednosti“ moglo biti štetno za zaštitu izvora, posebno uzbunjivača. „Previše dobro znamo kako se odbrana nacionalne bezbednosti zloupotrebljava da bi se opravdala kršenja slobode medija“, naveo je EFJ, pozivajući Evropski parlament da spase zakone od ove potencijalne pretnje.
Štaviše, kako stoji nacrt zakona, državama članicama EU bi bilo dozvoljeno da se infiltriraju u telefone novinara ako pretpostave da bi njihovi izvori mogli biti u dosluhu sa subjektima koji se smatraju pretećima.