Kineski naučnici klonirali „super krave“
Kineski naučnici uspešno su klonirali tri krave koje mogu da daju neuobičajeno veliku količinu mleka, preneli su državni mediji. Prema istraživačima, ove klonirane krave su sposobne da proizvedu 50% više mleka od prosečne američke krave.
Naučnici su uzorkovali tkiva krava širom Kine i koristili ono što se naziva metodom nuklearnog transfera somatskih ćelija, koja uključuje uzimanje jezgra iz telesne ćelije životinje da bi se klonirala i prenošenje u doniranu jajnu ćeliju. Zatim su embrioni smešteni u surogat krave.
Eksperiment kloniranja počeo je prošle godine na Severozapadnom univerzitetu za poljoprivrednu i šumarsku nauku i tehnologiju u Šansiju, u Kini. Troje teladi, koje su odgajali naučnici, rođena su u regionu Ningsija u nedeljama koje su prethodile lunarnoj novoj godini 23. januara. Ova telad su klonirana od visokoproduktivnih krava holštajn frizijske rase, koja potiče iz Holandije. Prema kineskim državnim medijima, izabrane životinje su sposobne da daju 18 tona mleka godišnje, što je skoro 1,7 puta više od količine mleka koju proizvodi prosečna krava u Sjedinjenim Državama.
Jin Yaping, vodeći naučnik, nazvao je ovo rođenjem „super krava.“ Štaviše, rekao je, ovaj napredak ima veliki značaj za Kinu da koncentriše i sačuva na ekonomski izvodljiv način najbolje krave u zemlji i „super krave“ su napori da se poljoprivredni sektor revitalizuje uz uzgoj životinja.
Što se tiče muznih krava, Kina se 70% oslanja na kupovinu u inostranstvu. Prema Global Times-u, Kina ima otprilike 6,6 miliona krava, međutim, samo oko 5 od 10.000 takvih goveda u Kini je visoko produktivno.
Prema Jin Yapingu, ovaj novi metod kloniranja znači da ljudi mogu blagovremeno sačuvati gene ovih super krava i ove krave mogu pružiti odličan resurs za budući uzgoj.
👉 Nemački mediji pišu o posledicama COVID mera: Čak 9300 dece pretrpelo nuspojave nakon vakcinacije
https://t.co/pehXrJeUNy— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 27, 2023
Dalje, rekao je: „Samo korišćenje tehnologije kloniranja neće imati nikakvog ekonomskog značaja, a kombinacija reproduktivne tehnologije i korišćenja niskoproduktivnih krava kao surogata omogućila nam je da reprodukujemo 20 potomaka više u poređenju sa korišćenjem samo kloniranja u datom vremenskom periodu”.
Kloniranje u Kini — menjanje paradigme za poljoprivrednu industriju?
Kina je poslednjih godina napravila izuzetan napredak u oblasti kloniranja životinja, koristeći napredne tehnike za kloniranje različitih vrsta, uključujući goveda, ovce, svinje, pa čak i kućne ljubimce. Svrha kloniranja životinja u Kini je višestruka i kreće se od poboljšanja kvaliteta i produktivnosti stoke do sprovođenja naučnih istraživanja u oblasti biotehnologije.
U smislu unapređenja stočarstva, kloniranje životinja ima potencijal da poveća efikasnost proizvodnje hrane, kao i da poboljša kvalitet i ukus mesnih i mlečnih proizvoda. Ovo je dovelo do povećanih investicija u oblasti kloniranja životinja u Kini, jer zemlja nastoji da zadovolji rastuću potražnju za hranom svoje populacije koja se brzo širi.