PAPA u Lisabonu kritikuje „teoretičare zavere“: Moramo se izboriti sa klimatskim promenama
Papa Franja započeo je četvorodnevnu posetu Portugalu za Svetski dan mladih pričom o razbijanju kapitalizma, populizma i nedovoljne pažnje migrantima ali i neizostavnim klimatskim promenama.
„U vreme kada smo na mnogim mestima svedoci klime protesta i nemira, plodnog terena za populizam i teorije zavere, Svetski dan mladih predstavlja šansu da zajedno gradimo“, rekao je papa civilnim vlastima i diplomatama okupljenim u portugalskoj prestonici Lisabon.
Žaleći zbog nedostatka veće globalne kohezivnosti, papa je upozorio da „planetarne nepravde, ratovi, klimatske i migracijske krize izgledaju brže od sposobnosti, a često i od spremnosti da se zajedno suočimo sa ovim izazovima“.
„Prema klasičnoj mitologiji, okean je dete neba (Urana); njegova prostranost navodi smrtnike da gledaju gore i uzdižu se u beskonačnost“, rekao je Fransis. „Ali, u isto vreme, okean je sin zemlje (Gea) koji grli, pozivajući tako da nežnošću obavija čitav naseljen svet.
U ovom prvom velikom obraćanju tokom svoje posete, papa je istakao tri „gradilišta nade“ na kojima ceo svet može da radi zajedno: životna sredina, budućnost i bratstvo.
Poznata DOKTORKA upozorava: SZO planira da preuzme naše živote za 5 godina, izjednačiće ljude i životinjehttps://t.co/kZXhimR9vv
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 1, 2023
Ali globalni problem životne sredine „ostaje izuzetno ozbiljan“, naveo je on, i „okeani se zagrevaju, a njihove dubine izvlače na površinu ružnoću kojom smo zagadili naš zajednički dom“.
„Pretvaramo velike rezerve života u plastične deponije“, nastavio je on. „Okean nas podseća da je ljudski život pozvan da se uskladi sa okruženjem koje je veće od nas samih, koje se mora čuvati… pažljivo, misleći na mlađe generacije.”
Govoreći o budućnosti, Franjo je upozorio na „fazu silazne demografske krive“ koju doživljavaju Evropa i Zapad, sugerišući da „budućnost traži od nas da se suprotstavimo opadanju nataliteta i opadanju želje za životom“.
„Danas, više nego ikad, pozvana je da ispravi ekonomske neravnoteže tržišta koje proizvodi bogatstvo, ali ga ne distribuira, osiromašujući duše resursima i izvesnostima“, dodao je on.
Što se tiče bratstva, papa je naglasio potrebu da se umanje kulturne i verske razlike kako bi se izgradila globalna zajednica.
„Kako je lepo ponovo otkriti sebe kao braću i sestre, raditi za opšte dobro, ostavljajući za sobom kontraste i razlike u pogledima!“ rekao je.
„I ovde ima primera mladih ljudi koji nas svojim vapajem za mirom i željom za životom navode da rušimo krute ograde članstva podignute u ime različitih mišljenja i veroispovesti“, izjavio je on.
Kao što je to često činio, Franjo je takođe kritikovao vladajuću „kulturu odbacivanja“, posebno u vezi sa ljudskim životom.
Čovek bi morao da se zapita, rekao je, „Kuda ploviš, Evropo i Zapade, sa odbacivanjem starog, zidovima od bodljikave žice, masakrima na moru i praznim kolevkama? Kuda plovite?“
„Gde idete ako, suočeni sa životnim zlom, nudite ishitrene i pogrešne lekove, kao što je lak pristup smrti, zgodno rešenje koje izgleda slatko, ali je u stvarnosti gorče od morskih voda ?” rekao je. „I mislim na toliko sofisticiranih zakona o eutanaziji.“