Gugl uvodi zabranu svih nezavisnih medija u rezultatima pretrage
Gugl je najavio planove da u potpunosti zabrani pojavljivanje svih nezavisnih medija u njihovim rezultatima pretrage.
Gugl se udružio sa UN, SZO i drugim globalističkim organizacijama u novom alatu za cenzuru, kaže LaToja Drejk, šef Gugl laboratorije za vesti.
Google News Lab je „tim u okviru Google News Inicijative čija je misija da sarađuje sa novinarima u borbi protiv dezinformacija“ i drugih stvari. I Inicijativa Gugl vesti („GNI“) „radi sa izdavačima i novinarima u borbi protiv dezinformacija“.
Expose-news.com izveštava: Ispod su kratki opisi sa stranice „O nama“ GNI-a. Naslovi su obmanjujući. Na primer, praćenje hiperveze „Naši partneri“ koja se nalazi u rečima „saznaj više“ ne vodi do liste ili pregleda njenih partnera. To vodi do „studija slučaja“: neke „priče“ o tome „kako novinske organizacije širom sveta povećavaju svoju pokrivenost vestima i digitalno poslovanje“. Nakon toga Gugl reklamira neke druge svoje proizvode i poziva čitaoca da se „prijavi za naš bilten“.
Zaista smo ušli u eru obmane i dvoličnosti Džordža Orvela.
Google-ov alat za globalnu cenzuru
Prošle nedelje je švajcarski programer Dejan Georgiev tvitovao: „Guglov novi alat za globalnu cenzuru predstavljen je danas [7. avgusta] u 9:10 ujutru putem saopštenja za javnost putem e-pošte.
Google’s new global censorship tool was introduced today at 9:10 a.m. via an email press release.
According to LaToya Drake, head of Google News Initiative.
Instead of global internet censorship, Google calls it “Fact Check Tools.”
Its purpose is to eliminate dissent on any…— Dejan (@georgievdejan) August 9, 2023
U nastavku se koriste poente koje je Geogiev istakao o novom alatu za cenzuru GNI-a kao okosnicu kojoj smo dodali informacije za kontekst. Kopija treda na Tviteru iznad, sa nekim dodatnim komentarima, takođe se može pročitati na vestima OVDE.
GNI sebe ne opisuje kao ono što jeste – globalnu internet cenzuru – umesto toga Google ga opisuje kao „alatke za proveru činjenica“.
Šta je prava svrha GNI-a? Njegova svrha je da eliminiše neslaganje o bilo kojoj temi koju Google odabere. „Algoritmi su Guglov poslednji pokušaj da kontroliše internet pre nego što ljudi širom sveta više neće moći da mu pristupe. Cilj je imati jednu tačku gledišta. Gugl to naziva ‘Data Commons’“.
Data Commons, koji hostuje Google, objedinjuje podatke iz širokog spektra izvora u jedinstvenu bazu podataka. To je zbirka podataka i alata koji, uopšteno govoreći, sadrže „grafikon znanja“ koji povezuje podatke iz brojnih otvorenih izvora, šeme podrške, API-ja za pristup podacima u grafikonu, pretraživaču grafova i skupa podataka za proveru činjenica.
Povezuje reference na iste entitete – kao što su gradovi, okruzi, organizacije itd. – u različitim skupovima podataka sa čvorovima na grafikonu, tako da korisnici mogu pristupiti podacima o određenom entitetu agregiranim iz različitih izvora. Drugim rečima, omogućava nekome da traži osobu ili entitet i prikazuju se sve informacije o toj osobi ili entitetu u Google-ovoj bazi podataka.
Sajt Data Commons je pokrenut u maju 2018. sa početnim skupom podataka koji se sastoji od podataka za proveru činjenica koje je u ClaimReview formatu objavilo nekoliko „provera činjenica“ iz Pointerove međunarodne mreže za proveru činjenica i Laboratorije Duke Reporters.
Do oktobra 2018, Data Commons je izvestio da je objavljivanje skupa podataka uzorka podstaklo dalje interesovanje za proučavanje dezinformacija i da je „primilo zahteve akademske zajednice da redovno ažurira korpus provere činjenica i omogući više izdavača i netehničkih korisnika da dodaju Oznake za ClaimReview.“ Ovi zahtevi su ispunjeni uvođenjem paketa alata za proveru činjenica zasnovanih na Google-u.
U oktobru 2020. Data Commons je postao dostupan u Google pretrazi: „Uzbuđeni smo što možemo da podelimo da je Data Commons dostupan putem upita na prirodnom jeziku u Google pretrazi. U vreme kada nas podaci informišu i stvaraju naše razumevanje o toliko mnogo pitanja – od javnog zdravlja i obrazovanja do radne snage i mnogo drugih pitanja – pristup podacima nikada nije bio važniji. Data Commons u Google pretrazi je korak u ovom pravcu, omogućavajući korisnicima da istražuju podatke bez potrebe za stručnošću ili veštinama programiranja“.
U video snimku objavljenom pre nedelju dana, LaToja Drejk je ohrabrila „provere činjenica“ i novinare da istraže digitalne alate dizajnirane posebno za njih kako bi pomogli „proveri autentičnosti i tačnosti“ onlajn slika, video zapisa i izveštaja.
Daleko od plemenite namere da pomogne u činjeničnoj verifikaciji informacija na internetu, Georgiev je napisao da su Google-ovi algoritmi dizajnirani da brišu veb stranice koje kritikuju teme kao što su:
- Statistika Covid-19
- Svetska banka
- Statistika kriminala FBI-a
- PharmGKB
- Globalna svetska vlada
Ostale teme uključuju:
- Statistiku globalnog zagrevanja obezbedila je IPCC (Međunarodni panel za klimatske promene sa sedištem u Ženevi, Švajcarska).
- Nalazi Svetske zdravstvene organizacije o bilo kojoj temi koju odaberu.
- Baza podataka o energetskoj statistici Ujedinjenih nacija (emisije ugljenika).
- Izveštaji Agencije za zaštitu životne sredine o gasovima sa efektom staklene bašte.
- Pivara Anheuser Bush Baldwinsville
- DeepSolar Univerziteta Stanford.
„Svi podaci podržavaju jednu globalnu vladu pod zastavom Ujedinjenih nacija. Gugl ima jedinu reč o tome koje vesti se čitaju ili blokiraju sa interneta“, piše Naked Truth News.
Partneri GNI
Vikipedijina stranica za Data Commons navodi: „Gugl je sarađivao sa partnerima, uključujući Popis stanovništva Sjedinjenih Država, Svetsku banku i Američki biro za statistiku rada na popunjavanju repozitorijuma, u kome se nalaze i podaci sa Vikipedije, Nacionalne uprave za okeane i atmosferu i Federalnog Istražnog biroa.”
Na veb lokaciji Data Commons se dodaje: „Data Commons je imao velike koristi od mnogih saradnji. Pored pomoći Ministarstva trgovine SAD (posebno Biroa za popis stanovništva), dobili smo pomoć od naših mnogobrojnih akademskih saradnji, uključujući UC San Francisco, Univerzitet Stanford, UC Berkeley i Harvard.”
Ali da biste razumeli veličinu mreže GNI-a, OVDE možete pogledati nepotpunu listu od 71 stranice sa više od 7.000 partnera. Ovom dokumentu se može pristupiti, a ne preko hiperveze pod „Naši partneri“ na stranici „O nama“, kao što je prethodno navedeno, ali je zakopano, na stranici „Izveštaj o uticaju 2021.“ GNI (pogledajte sliku ispod).
Nulta Tačka/TPV