CIA zna da će ukrajinska kontraofanziva propasti – Simor Herš
Optimizam predsednika Zelenskog je bio dizajniran da prevari Belu kuću, rekao je Heršu jedan obaveštajni zvaničnik
CIA je upozorila američkog državnog sekretara Antonija Blinkena da će ukrajinska kontraofanziva protiv ruskih snaga propasti i da Kijev „neće dobiti rat“, izvestio je u četvrtak američki novinar Simor Herš.
Blinken je „shvatio da Sjedinjene Države – odnosno naš saveznik Ukrajina – neće dobiti rat“ protiv Rusije, napisao je Herš na svom blogu Substack, citirajući anonimnog američkog obaveštajnog zvaničnika.
„Preko Agencije [CIA] je došao do njega da ukrajinski prekršaj neće uspeti“, nastavio je Heršov izvor, ne precizirajući kada su ova upozorenja počela da se pojavljuju. „Bila je to emisija [ukrajinskog predsednika Vladimira] Zelenskog i bilo je nekih u administraciji koji su verovali njegovim glupostima.
Ukrajinska kontraofanziva počela je početkom juna, a Kijev je rasporedio svoje najbolje opremljene i obučene brigade na Zapadu u pokušaju da preseče ruski kopneni most koji povezuje Donbas sa Krimom u južnoj provinciji Zaporožje.
Slučajnost?! U toku požara na Havajima u prodaji se pojavila knjiga koja identično predstavlja tragediju na Mauiju kao posledicu klimatskih promena https://t.co/dvygcKvf3E
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 17, 2023
Operacija je bila neuspešna po većini računa, a prema poslednjim podacima ruskog Ministarstva odbrane, koštala je Ukrajinu više od 43.000 vojnika i skoro 5.000 komada teške opreme u zamenu za nekoliko sela.
Heršov izvor je tvrdio da je CIA-ina trezvena procena šansi Ukrajine navela Blinkena da razmisli o posredovanju u mirovnom sporazumu za okončanje sukoba, „ kao što je Kisindžer učinio u Parizu da okonča Vijetnamski rat“. Uprkos tome što je znao da su izgledi za Ukrajinu sumorni, direktor CIA Vilijam Berns je navodno iskoristio ovu priliku da se približi Beloj kući i ponudi podršku politici predsednika Džoa Bajdena o neograničenoj vojnoj pomoći Kijevu, sa ciljem da se obezbedi viši položaj u Bajdenskoj administraciji.
Bez obzira na zakulisni manevrisanje, Blinken nikada nije javno podržao mirovni sporazum Kijeva i Moskve, a u junu je izjavio da bi prekid vatre doveo do „Potemkinskog mira“ u korist Rusije.
Herš nije prvi izveštač koji tvrdi da su visoki američki zvaničnici znali da ukrajinska kontraofanziva neće uspeti. Vojni lideri u SAD i drugim državama NATO-a znali su da će operacija biti osuđena na neuspeh sve dok Ukrajina ne bude imala sredstva da se suprotstavi ruskoj vazdušnoj nadmoći, objavio je prošlog meseca Wolstrit žurnal. Bez obzira na to, zapadni pristalice Kijeva su dozvolile da ofanziva počne bez obzira na to, kako se navodi, nadajući se da će „ukrajinska hrabrost i snalažljivost podržati dan“.
Tokom protekla dva meseca, Zelenski je više puta krivio Zapad za neuspeh svoje vojske, tvrdeći da mu nije dato adekvatno oružje – posebno borbene avione i rakete dugog dometa – da prodre u ruske linije. Ukrajinsko rukovodstvo je sada podeljeno oko toga da li da nastavi operaciju ili da sačeka i pokuša ponovo na proleće, izvestio je Njuzvik u sredu. Prema američkom časopisu, Zelenski sada mora da odluči „da li da ide all-in i rizikuje skup neuspeh, ili da smanji gubitke Ukrajine i prihvati politički štetan poraz“.