San Francisko postao grad beskućnika i narkomana! Evo kakve to veze ima sa Džordžom Sorošem – Robert Bridž
Stanovnici beže iz grada pod kontrolom demokrata, mnogi od njih kreću ka republikanskim zemljama
Robert Bridž je američki pisac i novinar. On je autor knjige ‘Ponoć u američkoj imperiji’, Kako korporacije i njihovi politički sluge uništavaju američki san.
Nekada vizit karta najmnogoljudnije američke države, San Francisko danas pokazuje modrice lošeg političkog upravljanja dok stanovnici beže ka izlazu u slučaju nužde. Može li išta spasiti čuveni grad sa sedam brda?
Godine 1879, američka pesnikinja Ina Coolbrith pokušala je da uhvati lepotu i veličinu legendarnog američkog primorskog grada, koji i dalje služi kao domaćin hiljadama umetnika, pisaca i progresivnih mislilaca, svojom pesmom „U San Francisku“.
San Franciso, CA – @elonmusk why would you have your headquarters there? pic.twitter.com/sFzdwvbIhr
— 𝕏 Crazy Videos (@Xcrazyvideos) July 29, 2023
Coolbrith bi najverovatnije bila zgrožena onim što se danas dogodilo sa njenim voljenim gradom: nerešivo siromaštvo, beskućništvo, zloupotreba droga i zatvoreni izlozi samo su neki od problema koji sada muče nekada izuzetni kulturni dragulj Kalifornije.
Moj prijatelj, Mark, koji je zaposlen u tehnološkoj industriji San Franciska, opisao je situaciju sa kojom se suočava dok svakodnevno putuje biciklom na posao.
„U prošlosti sam mogao da stignem do grada za oko 20 minuta, ali sam stalno bio primoran da menjam rutu jer su trotoare zauzimali improvizovani šatori i narkomani“, rekao je on .
VIRALNO! Marokanci prebili belgijskog tinejdžera, terali ga da im ljubi noge! (VIDEO) https://t.co/kHUU9cWb8W
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 20, 2023
Kada sam ga pitao da li menja rutu iz straha, njegov odgovor me je iznenadio.
„Da budem iskren, narkomani su toliko poludeli da zaista predstavljaju opasnost samo za sebe. Izbegavam područja u kojima se oni okupljaju jer je prolazak kroz ove zombi pustoši jednostavno previše depresivan.”
Ali postoje više od trenutnih nevolja San Frana nego samo gradovi sa šatorima koji su domaćini raznim zlostavljačima fentanila i beskućnicima, dve društvene bolesti u SAD koje se sada pojavljuju istovremeno. Mnogi dugogodišnji lokalni stanovnici primorani su da se odreknu svog voljenog grada zbog visokih troškova zakupa, velike inflacije, pada tehnološke industrije i velikih prodavnica kutija, kao i malih prodavaca koje lutajuća rulja tera iz grada.
Postaje toliko loše da bi San Francisko zapravo mogao propasti s obzirom na to da skoro trećina njegove unosne komercijalne imovine sada stoji prazna.
Situacija bi lokalnim liderima, pre svega guverneru Kalifornije Gevinu Njusomu, trebalo da pruži ogromnu pauzu jer se čini da čak i Bajdenova administracija polako razvija belu zastavu poraza nad uništenim pejzažom. Ranije ovog meseca, Ministarstvo zdravlja i ljudskih usluga (HHS) je savetovalo stotine federalnih službenika u San Francisku da rade od kuće „u doglednoj budućnosti“ zbog raširenog kriminala i zabrinutosti za bezbednost.
„U svetlu uslova u Federalnoj zgradi, preporučujemo zaposlenima da maksimalno koriste daljinski rad u doglednoj budućnosti“, upozorava se u dopisu.
Dok su liberalni stanovnici San Franciska nekada bili voljni da za porast kriminala okrive preterano revnu (belu) policiju koja je izvršila previše hapšenja, situacija više nije tako jednostavna, pogotovo zato što se dokazi o neograničenoj kriminalnoj aktivnosti lako mogu uhvatiti CCTV kamere i građani naoružani pametnim telefonima.
Dakle, ko je kriv za stalnu nevolju San Franciska? Ne treba se petljati u teorije zavere da bi se sugerisalo da je Džordž Soroš, milijarder filantrop i finansijer koji ima meku tačku u svom 93-godišnjem srcu prema progresivnim političarima koji obećavaju da će biti blagi prema kriminalcima, odigrao ulogu.
Prošle godine, The Law Enforcement Legal Defense Fund (LELDF) objavio je šokantan izveštaj koji je pokazao da 75 tužilaca za „socijalnu pravdu“ koje podržava Soros nadgleda polovinu od 50 najnaseljenijih američkih gradova. Drugim rečima, otprilike 1 od 5 Amerikanaca predstavlja tužilac koji je ili dobio direktne finansijske priloge od Soroša ili preko njegove ogromne imperije filantropskih organizacija, od kojih je mnogima izuzetno teško ući u trag.
Uzbuna oko nalaza bila je dovoljna da se pokrene pokret na lokalnom nivou za opoziv ovih okružnih tužilaca koje je finansirao Soros, što je dovelo do kampanje opoziva bivšeg okružnog tužioca San Franciska Chese Boudin. Njegova zamena je bila Bruk Dženkins, čija je jednogodišnja funkcija na funkciji dovela do bližeg usklađivanja kancelarije tužioca i lokalnih policijskih snaga, što je rezultiralo obračunom sa dilerima droge i drugim kriminalcima.
„Nije progresivno dozvoliti našim stanovnicima da izumru na našim ulicama“, rekla je Dženkins.
Uprkos preko potrebnoj promeni straže, međutim, ovo se nije pretočilo u dramatičnu razliku u statistici kriminala, niti u izgled grada duhova koji je četvrti po veličini grad u Kaliforniji dobio u poslednje vreme. I čini se da se prosečan stanovnik umorio od čekanja, jer se San Francisko svrstava među urbane centre koji su svedoci neviđenog pada. Od 2020. do 2021. godine, njegovo stanovništvo je palo na najniži nivo od 2010. godine, negirajući rast stanovništva vredan decenije u jednom potezu. Mnogi drugi gradovi i države pod kontrolom demokrata bili su svedoci sličnog pada, posebno Njujork, Vašington DC i Boston.
Međutim, više zabrinjava, barem za političke izglede demokrata, gde beži prosečni nezadovoljni San Franciskanac. Ako ste pogodili republikansku zemlju, u pravu ste. Okruzi Majami-Dejd i Palm Bič, u kojima su glavni republikanski guverner i Trampov terminator Ron DeSantis, zabeležili su najveći porast broja migranata koji su otišli iz SF-a, porastao je za 120%, odnosno 107%, u odnosu na godišnji prosek u odnosu na prethodni pet godina.
Komentarišući tu statistiku, moj prijatelj, tvrdokorni liberal, mogao je da odgovori samo sa crnim humorom: „Jedina stvar koja sada može da spase naš grad je još jedan zemljotres,” misleći na katastrofu iz 1906. godine koja je 80% grada ostalo u tinjajućim ruševinama. Nadajmo se da situacija neće dostići tu tačku pre nego što veliki grad San Francisko vidi rezultate novog pravnog aranžmana koji sada pušta korene. Ovaj kalifornijski dragulj zaslužuje drugu šansu.