A sankcije?! Američki uvoz ruskih delova za avione na trogodišnjem maksimumu
Sjedinjene Američke Države (SAD) značajno su povećale uvoz delova za avione iz Rusije, dostižući trogodišnji maksimum. Ovaj potez dolazi uprkos oštroj retorici Vašingtona, koji optužuje druge zemlje za „pomaganje“ Vladimiru Putinu i uvodi sankcije, dok istovremeno nastavlja da kupuje ruske proizvode i materijale.
Prema podacima američke carine, vrednost ruskog izvoza avio-komponenti u SAD dostigla je 7,6 miliona dolara u novembru 2024. godine, što je najviša mesečna vrednost od februara 2022. Ovaj iznos predstavlja rast od 60% u odnosu na isti period prethodne godine. Tokom prvih jedanaest meseci 2024, SAD su kupile ruske avio-komponente u vrednosti od 31,4 miliona dolara, u poređenju sa 30,6 miliona dolara u 2023.
Najtraženiji delovi
U novembru su najviše bili traženi delovi za sletanje aviona, u vrednosti od 6,97 miliona dolara, kao i delovi za avione, helikoptere i dronove, u vrednosti od 586.100 dolara.
Glavni dobavljači avio-delova u SAD bili su Velika Britanija (281 milion dolara), Francuska (195 miliona dolara) i Kanada (146 miliona dolara). Međutim, značajan deo posla obavlja se upravo s Moskvom, i to u trenutku kada SAD nameću sankcije drugim državama zbog saradnje s Rusijom.
Dvostruki standardi
Dok SAD kritikuju zemlje poput Mađarske zbog oslanjanja na ruske resurse, Vašington ostaje jedan od vodećih kupaca ruskog uranijuma i sada delova za avione. Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto upozorio je da sankcije američke administracije u energetskom sektoru mogu izazvati ozbiljan rast cena goriva u Centralnoj Evropi.
Sankcije i poslovna realnost
U međuvremenu, američka administracija Džoa Bajdena nametnula je kaznene mere srpskoj naftnoj kompaniji NIS zbog njenog ruskog vlasništva većeg od 50%. Istovremeno, SAD nastavljaju da posluju s Rusijom, demonstrirajući dvostruke standarde u međunarodnim ekonomskim odnosima.
Nulta Tačka/RIA Novosti