Advokati upozoravaju da bi DNK sekvenca u vakcini Pfizer protiv COVID-19 mogla da podstakne nove tužbe
Pfizer i njegov partner BioNTech mogli bi biti podložni tužbama zbog uključivanja DNK sekvence u njihovu vakcinu protiv COVID-19.
Zakon o javnoj spremnosti i pripravnosti za vanredne situacije, poznat kao PREP zakon, u velikoj meri štiti proizvođače vakcina protiv COVID-19 od tužbi, ali kompanije mogu biti tužene za „namerno nedolično ponašanje“, što uključuje radnje preduzete „namerno da bi se postigla nezakonita svrha“.
„Mislim da je ono što imamo ovde namerno loše ponašanje“, rekao je za Epoh tajms Mat Staver, predsednik Liberty Counsel-a.
Pfizer-BioNTech, tokom testiranja koje su vršili nezavisni naučnici, otkriveno je da sadrži sekvencu DNK Simian virusa 40 (SV40) uprkos tome što javnosti nikada nije rečeno o toj sekvenci.
Regulatori u Kanadi i Evropi su od tada priznali da kompanije nisu istakle sekvencu a da je trebalo, iako su regulatorni podnesci pokazali punu DNK sekvencu plazmida vakcine.
Američka agencija za hranu i lekove (FDA) odbila je da otkrije da li su kompanije istakle sekvencu.
FDA je navela da nije identifikovana nikakva bezbednosna zabrinutost zbog preostale DNK koju je ostavila sekvenca SV40, iako agencija nije pružila nikakve dokaze o tome.
„Ne mogu da zamislim da je FDA znala za ovo. Ne postoji ništa u dokumentima FDA za šta sam svestan, a gde su oni znali o ovom zagađivaču“, rekao je gospodin Staver.
Kraj privatnosti u EU – Uvode se obavezni digitalni zdravstveni kartoni za sve građane https://t.co/UUwKiBxsjV
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 4, 2023
Prema deklaraciji tadašnjeg sekretara za zdravstvo Aleksa Azara 2020. godine, vakcine protiv COVID-19 potpadaju pod PREP zakon. Taj akt ima za cilj da omogući brži odgovor na zdravstveni hitan slučaj i daje širok imunitet proizvođačima vakcina i tretmana, kao i administratorima lekova.
Zaštita ostaje na snazi do danas zahvaljujući proširenjima i kroz Trampovu i Bajdenovu administraciju.
PREP zakon je u velikoj meri sprečio tužbe u vezi sa vakcinama protiv COVID-19, ali nekoliko nedavnih događaja bi to moglo da promeni.
U avgustu je sudija u Mičigenu presudio da proizvođač lekova Gilead Sciences nije zaštićen aktom u slučaju čoveka kome je bila potrebna amputacija noge nakon što je primio Gileadov lek remdesivir, koji se koristio kao lek za COVID-19. Rečeno je da je primenjeni lek kontaminiran staklenim česticama.
Drugo je otkriće da Pfizerova vakcina sadrži sekvencu SV40.
To bi moglo pomoći tužiocima da „probiju taj pravni imunitet koji inače obezbeđuje PREP zakon“, rekao je gospodin Staver.
Rekao je da se čuo sa firmama i organizacijama koje se bave ličnim povredama koje istražuju tužbe i da Liberty Counsel razmatra da i neke iznese u svetlu razvoja događaja.
Liberty Counsel je bio uključen u više velikih tužbi u vezi sa vakcinama protiv COVID-19, uključujući neke sa pripadnicima vojske kojima su odbijeni zahtevi za verska izuzeća od vojnog naloga vakcinacije protiv COVID-19. Firma je pomogla da se dobiju naređenja koja blokiraju vojsku da otpusti te članove.
Pfizer i BioNTech nisu odgovorili na zahteve za komentar.
Vorner Mendenhol, još jedan američki advokat, rekao je u nedavnom pozivu da advokati govore o drugačijem pristupu.
„Najnoviji događaji o kojima smo razgovarali… jeste da li trenutno imamo pristup, barem za neke ljude, da dokažemo lošu nameru“, rekao je on.
Informisani pristanak zahteva posedovanje informacija, „a niko nije znao za SV40“, rekao je on.
Bez takvog znanja, primaoci vakcine ne bi mogli na odgovarajući način dati saglasnost, kaže gospodin Mendenhol.
„A ako niste pristali, a neko vam nešto uradi bez obaveštenja i saglasnosti, to se zove loša namera. Dakle, postoji neka nada za to. I mi smo trenutno u diskusijama, a to može biti može označeno kao ono što se zove masovni delikt ili masovni slučajevi. Tako da radimo na tome.“