AfD pod prismotrom obaveštajne službe: Demokratija u Nemačkoj je ugrožena
BERLIN – Lider stranke Alternativa za Nemačku (AfD) u pokrajini Tiringija, Bjern Heke, oštro je kritikovao potez nemačke vlade da stavi AfD pod nadzor unutrašnje obaveštajne službe, nazivajući to direktnim napadom na demokratiju i kršenjem ustavnih prava opozicije.
Prema njegovim rečima, odluka Savezne kancelarije za zaštitu ustava – političke špijunske agencije pod upravom bivše levičarske ministarke unutrašnjih poslova Nensi Fezer – da AfD proglasi „desničarskom ekstremističkom organizacijom“ predstavlja opasno oružje političke represije usmereno protiv najjače opozicione stranke u zemlji.
Ovakva klasifikacija omogućava vladi da prisluškuje komunikacije partijskih zvaničnika i ubacuje doušnike u njene redove. Iako je odluka privremeno suspendovana zbog pravnih izazova, regionalni ogranci AfD-a, uključujući Tiringiju, formalno su proglašeni „ekstremističkim“ i stavljeni pod nadzor vlasti.
Na konferenciji za medije u Berlinu, Heke – u pratnji ustavnog pravnika Mihaela Elikera i lidera AfD-a u Saksoniji Jorga Urbana – predstavio je 62-strani pravni dokument kojim argumentuje da je u pitanju „masovni napad na demokratiju“. On je naglasio da ustavi Tiringije i Saksonije garantuju snažnu zaštitu poslanika, uključujući i zaštitu opozicije od državne represije.
Heke tvrdi da takozvane klauzule o imunitetu štite poslanike od gonjenja zbog političkog izražavanja, osim u slučaju klevete. Stoga, prisluškivanje i pravni progon njega i njegovih kolega može predstavljati direktno kršenje tih ustavnih odredbi.
📍 Maduro: Kijev je svetska prestonica nacizmahttps://t.co/rCgGKZyrBw
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 13, 2025
Posebno se osvrnuo na svoju pravosnažnu presudu zbog korišćenja slogana „Sve za Nemačku“ („Alles für Deutschland“), za koji tvrdi da nije znao da ima veze s nacionalsocijalističkom istorijom. On insistira da je to uobičajena patriotska fraza i najavio je žalbu Ustavnom sudu.
AfD planira da pokrene postupak protiv lokalnog ogranka Savezne kancelarije za zaštitu ustava u Tiringiji i njegovog direktora Štefana Kramera zbog mogućeg zloupotrebe službenog položaja. Heke je naglasio da se AfD – kao druga najveća partija u zemlji – nadgleda zbog toga što ima „drugačije mišljenje“, i zahteva hitan prekid nadzora.
Zabrinutost dodatno podgreva činjenica da vlada, skoro dve nedelje nakon objave o klasifikaciji AfD-a kao ekstremističke organizacije, i dalje odbija da objavi dokumentaciju koja navodno sadrži dokaze o neustavnom delovanju stranke. Prema navodima iz curenja informacija, partija se optužuje za „duboko ukorenjen ksenofobični stav“.
AfD upozorava da se ovom praksom narušavaju osnovni principi političkog pluralizma i opozicione slobode, te da se u Nemačkoj uvodi opasan presedan – gde vlast prisluškuje opoziciju pod izgovorom „zaštite ustava“.