Albanija planira da stvori muslimansku mikrodržavu u stilu Vatikana na svojoj teritoriji
Albanska vlada je spremna da dodeli suverenitet bektašijskim muslimanima sa sedištem u Tirani, islamskom sufijskom redu, u nadi da će promovisati umereni oblik islama. Ako se planovi realizuju, „Suverena država Bektašijskog reda“ postala bi najmanja država na svetu, samo četvrtinu veličine Vatikana.
Edmond Brahimaj, muslimanski sveštenik koji se sprema da predvodi mikrodržavu od 27 hektara, rekao je za Njujork tajms da će enklava dozvoliti alkohol, dozvoliti ženama da nose šta žele i ne nameću pravila o načinu života. Drugi izvori opisali su planirani razvoj kao „liberalnu muslimansku mikrodržavu“.
Bektaši su osnovani u 13. veku. Brahimaj, njen sadašnji lider, kaže „Bog ništa ne zabranjuje“ i nagovestio je da će „sve odluke [koje se odnose na mikrodržavu] biti donete s ljubavlju i dobrotom“.
Premijer Albanske Socijalističke partije Edi Rama—koji se ove godine suočio sa besom demonstranata zbog njegovog navodnog ućutkavanja političkih protivnika—jasan je u nadi da će mikrodržava povećati toleranciju muslimana širom Evrope.
Hilari Klinton poziva na hapšenje svakog ko govori protiv NATO-a i Zapadnog carstva https://t.co/31ONJVVoke
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 23, 2024
O ovom blagu, a to je verska tolerancija koju nikada ne treba da uzimamo zdravo za gotovo, treba da vodimo računa.
Aleksander Pavli, pisac iz Tirane, je, međutim, sugerisao da je taj potez zapravo namenjen poboljšanju šansi Albanije da dobije članstvo u Evropskoj uniji.
Bektašijska vera ne prisiljava svoje sljedbenike da poštuju osnovne islamske tradicije, pa je druge, konzervativnije grane religije smatraju jeretičkom. NYT naglašava da to znači da je malo verovatno da će Iran priznati državu.
Brahimaj se nada da će zapadne države postupiti drugačije i priznati suverenitet njegove države. Međunarodni pravnici trenutno rade na definisanju zvaničnog statusa nove države u Albaniji.
Nulta Tačka/InfoWars