Američka vojska sprema džepne dronove koje će svaki vojnik morati da nosi sa sobom
Vojnici Nacionalne garde Njujorka trenutno testiraju bespilotne letelice „džepne veličine” za koje se vojska nada da će jednog dana biti uobičajena pojava u njenim snagama.
Vojnici Nacionalne garde Njujorka postali su prva jedinica te vrste koja je trenirala sa dronom Black Hornet 3, mini bespilotna letelica koja može da leti oko 24 minuta i zahteva minimalnu opremu za rad, navodi se u izveštaju Task & Purpose.
Male bespilotne letelice, koje su već raspoređene po jedinicama kao što je legendarna 82. vazdušno-desantna divizija vojske, dovoljno su male i lagane da jedan vojnik može da nosi dron, kontroler i baterije potrebne za rad sistema kao deo njihovog standardnog borbenog opterećenja. Kada je u vazduhu, uređaj može da prenosi video uživo i HD fotografije okolnog područja.
Neke aktivne jedinice počele su da koriste dronove 2019. godine, a timovi specijalnih snaga u Avganistanu su ih imali nekoliko godina pre toga. Vojska se nada da će ti sićušni uređaji uskoro biti u rukama svih 7.000 njenih odreda, navodi se u izveštaju.
Poznati naučnik upozorava da će veštačka inteligencija „99,9%“ uništiti čovečanstvo https://t.co/A8DU3Ri2QC
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 8, 2024
„Umesto da tim ostvaruje direktan vizuelni kontakt, ovaj sistem može pomoći timu da nadgleda imenovanu oblast od interesa ili oblast koju inače ne bi mogli pratiti zbog terena, vremena ili raspoloženja neprijatelja. Bespilotne letelice će takođe ograničiti mogućnost da naše osoblje bude odlučno angažovano od strane neprijatelja smanjujući mogućnost direktnog ili indirektnog vatrenog kontakta“, rekao je za Task potpukovnik Geri Barni, komandant 2. eskadrile 27. IBCT-a, 101. konjičkog puka.
Šef Nacionalne garde njujorške vojske Endi Huang je posle treninga primetio da su dronovi „mali i lagani, a koliko visoko mogu da idu, ne možete ih zaista čuti“.
„Dakle, možete saznati mnogo stvari, a loši momci to ne mogu da vide“, rekao je Huang.
Dok bespilotne letelice imaju nekoliko nedostataka, uključujući kratko trajanje baterije i ograničenu sposobnost manevrisanja u vetrovitim uslovima, vojnici su izrazili optimizam u pogledu budućih sposobnosti koje bi im priuštila široka upotreba.
„Za nas, za posmatrače, to nam olakšava gađanje granata, posebno iz minobacača“, rekao je Spc. Džefri Anicet, specijalista zajedničke vatrene podrške u 1. bataljonu 258. poljskog artiljerijskog puka, rekao je. „Kada radimo sa avionima na vođenim ubojnim sredstvima, mi smo u mogućnosti da precizno spustimo duž tih koordinata tačno tamo gde ih želimo na deseti deo metra.