Američki zvaničnici veruju da će Severna Koreja uskoro pokrenuti „ograničeni“ napad na Južnu Koreju
Počevši od prošlog jula, podmornica američke mornarice s nuklearnim naoružanjem uplovila je u luku u Južnoj Koreji – nešto što se nije dogodilo od 1981. Kao što se očekivalo, Severna Koreja je odmah počela da pojačava svoje testove balističkih raketa i vojne vežbe u blizini granice.
Njujork tajms izveštava da vlada Kim Džong-una ima planove za eskalaciju, rekavši da će uskoro pokrenuti neku vrstu smrtonosne vojne akcije protiv juga , ali da će i dalje nastojati da izbegne rat punih razmera.
„Lider Severne Koreje, Kim Džong Un, mogao bi da preduzme neki oblik smrtonosne vojne akcije protiv Južne Koreje u narednim mesecima nakon što je prešao na politiku otvorenog neprijateljstva , kažu američki zvaničnici“, navodi se u izveštaju .
Američki zvaničnici su nagovestili da nedavni talas agresivnijih izjava Kima treba shvatiti ozbiljno. „Dok su zvaničnici dodali da ne vide neposredan rizik od rata punog razmera na Korejskom poluostrvu, gospodin Kim bi mogao da izvede udare na način za koji misli da bi izbegao brzu eskalaciju “, navodi se u izveštaju.
Kao primer su ukazali na granatiranje južnokorejskog ostrva od strane Severne Koreje 2010. godine“, primetio je NYT.
„Dve strane su razmenile artiljerijsku vatru, što je rezultiralo prijavljenim pogibijama vojnika sa obe strane, kao i civila na jugu, ali su obe vojske ubrzo prestale.
Nešto što se opasno približilo smrtonosnoj razmeni vatre iz 2010. zapravo se dogodilo ranije ovog meseca. Severna Koreja je 5. januara ispalila preko 200 artiljerijskih granata sa svoje zapadne obale koja je pala u blizini južnih ostrva Jeonpieong i Baengnieong , kao što smo ranije pisali .
Seul je osudio „provokativni čin“, dok je Sever tvrdio da ostrva nisu u opasnosti zbog ovih vežbi. Nije bilo žrtava, a čini se da su granate bezopasno pale u more, ali je to brzo izazvalo strah od ponavljanja incidenta iz 2010. godine kada su četiri osobe poginule na ostrvu Jeonpieong. Civilima na ovim ostrvima naređeno je da odmah potraže sklonište u incidentu 5. januara.
Kako zapadni mediji prenose sve ovo takođe dolazi u vreme produbljivanja odnosa između severnokorejskog lidera i ruskog predsednika Putina, za koga se veruje da planira put u Pjongjang u nekom trenutku u bliskoj budućnosti. Takođe, američki zvaničnici veruju da DNRK snabdeva rusku vojsku oružjem.
Neintervencionistički istraživački centar Responsible Statecraft slaže se da su pretnje Severne Koreje više od retorike u ovom trenutku. Pitalo se: Da li su najnovije pretnje Severne Koreje retoričke ili stvarne? Prema nekim komentarima [naglasak ZH]…
Neuspeh Vašingtona da ostane u angažmanu sa Severnom Korejom je glavni razlog zbog kojeg dugogodišnji posmatrači Severne Koreje Robert Karlin i Zigfrid Heker veruju da je Kim Džong Un odustao od podrazumevanog pristupa više-manje mirnog suživota u korist pokretanja napada na Južnu Koreju. Na neki način, Kim sledi logiku Hamasa, neliberalne sile koja je takođe zadužena za uglavnom propali entitet. Kim, takođe, svoje protivnike doživljava kao samozadovoljne, nezainteresovane za bilo kakve stvarne pregovore i ranjive na iznenadni napad. Predsedavajući „zatvorom na otvorenom“ u Gazi, Hamas je odlučio da nema šta da izgubi. Severnokorejsko rukovodstvo, zaduženo za osiromašenu zemlju sa užasnim stanjem ljudskih prava, možda je odlučilo da je i njemu ponestalo opcija .
„Literatura o iznenadnim napadima trebalo bi da nas natera da budemo oprezni prema udobnim pretpostavkama koje odjekuju u Vašingtonovoj eho komori, ali možda neće biti kupljene u Pjongjangu“, pišu Karlin i Heker za 38North. „Ovo može izgledati kao ludilo, ali istorija sugeriše da će oni koji su sebe uverili da nemaju više dobrih opcija zauzeti stav da je čak i najopasnija igra vredna pokušaja.