Amerika gradi novi avion za „SUDNJI DAN“
Komandna i kontrolna letelica će omogućiti predsedniku da nastavi da vodi zemlju u slučaju nuklearnog rata
Sjedinjene Američke Države će razviti novi „avion sudnjeg dana“ koji bi trebalo da omogući predsedniku da nastavi da vodi zemlju u slučaju nuklearnog rata ili druge velike katastrofe koja uništi komandne i kontrolne centre na zemlji, saopštilo je vazduhoplovstvo.
Ugovor vredan 13 milijardi dolara za projekat Survivable Airborne Operations Center (SAOC) dodeljen je kompaniji Sierra Nevada Corp, saopštio je portparol američkih vazduhoplovnih snaga u saopštenju u petak.
Radovi na novim strateškim vojnim avionima za komandu i kontrolu odvijaće se u pogonima kompanije u Koloradu, Nevadi i Ohaju, navodi se u saopštenju. Rok za realizaciju projekta je 2036, dodaje se.
Prema rečima portparola, SAOC će biti zasnovan na komercijalnom derivatu mlaznjaka, koji bi bio ojačan i modifikovan da bi zadovoljio standarde Pentagona.
„Razvoj ovog kritičnog sistema oružja za nacionalnu bezbednost osigurava da je nuklearna komanda, kontrola i komunikaciona sposobnost odeljenja operativno relevantna i bezbedna u decenijama koje dolaze“, navodi se u saopštenju.
SAOC treba da postane zamena za zastareli avion E-4B Nightvatch ili Nacionalni vazdušno-desantni operativni centar koji trenutno koristi američka avijacija.
E-4B, koji su bazirani na avionu Boeing 747, postoje od sredine 1970-ih. Očekuje se da će avioni biti penzionisani početkom 2030-ih. Kako navodi Rojters, postalo je sve teže održavati letelice jer su delovi za njih zastareli.
Američko vazduhoplovstvo trenutno upravlja sa četiri aviona „sudnjeg dana“, od kojih je najmanje jedan u stalnoj pripravnosti. E-4B nose naprednu komunikacionu opremu, mogu da dopune gorivo u vazduhu i mogu da izdrže nuklearne eksplozije i razne elektromagnetne efekte.
Rusija takođe ima četiri aviona „sudnjeg dana“, koji su bazirani na avionu Iljušin Il-80. Avion je prvi put poleteo u nebo 1985. godine, ali je njihova komunikaciona oprema poslednjih godina unapređena. Izvor je za RIA-Novosti 2022. rekao da avioni sada mogu da razmenjuju podatke sa ruskim nuklearnim podmornicama.