AMERIKA: Odobrena eksperimentalna vakcina za PČELE
Američko ministarstvo poljoprivrede dalo je uslovnu licencu za prvu vakcinu za pčele, saopštio je u sredu Dalan Animal Health. Kompanija sa sedištem u Atini, Džordžija, razvila je oralnu profilaktiku za koju se nadaju da će biti efikasna protiv veoma destruktivne bakterijske infekcije koja se prenosi sporama.
„Naša vakcina je napredak u zaštiti pčela“, rekla je izvršna direktorka Dalan dr Anet Kleizer u izjavi, sugerišući da bi mogla „promeniti način na koji brinemo o insektima, utičući na proizvodnju hrane na globalnom nivou“.
Američka gljivica je bakterijska infekcija koja se na pčelinje larve prenosi sporama.
Dok tretman antibioticima može ublažiti uticaj na odrasle pčele, američki propisi usvojeni pre skoro jednog veka zahtevaju spaljivanje zaražene kolonije.
Dalanova tehnologija „koristi transgeneracijski pristup imuniteta“, koristeći maticu da prenese imunitet na larve pre nego što se izlegu. U praksi, vakcinu koja sadrži „ubijene celoćelijske bakterije Paenibacillus larvae“ pčele radilice prosleđuju matici preko matičnog mleča i završava u njenim jajnicima. Kompanija tvrdi da su studije efikasnosti pokazale da ovo „može smanjiti smrt larvi“ povezano sa infekcijama gljiva.
USDA je dala uslovno odobrenje za lečenje na dve godine, saopštila je kompanija.
Dok ju je razvio Dalan, vakcinu će proizvoditi Diamond Animal Health, podružnica Heska, kanadske kompanije u Ajovi specijalizovane za rešenja za dijagnostiku krvi. Dalan će biti zadužen za ograničenu distribuciju zainteresovanim komercijalnim pčelarima.
Ako se pristup pokaže uspešnim, Dalan namerava da ga primeni na „druge bolesti pčela i industrije koje se nedovoljno koriste, kao što su škampi, crvi od brašna i insekti koji se koriste u poljoprivredi“.
U saopštenju kompanije citira se Trevor Tauzer, član upravnog odbora Državnog udruženja pčelara Kalifornije, koji je vakcinu nazvao „uzbudljivim korakom“, napominjući da su do sada jedine dostupne kontramere bile skupe i dugotrajne terapije antibioticima koje su imale ograničenu efikasnost.
Kalifornija čini skoro polovinu svih kolonija pčela u SAD, zbog velike potražnje industrije badema. Plantaže badema u centralnoj dolini države obezbeđuju oko 80% svetske ponude i zahtevaju da se do 30.000 kolonija tamo otprema kamionom svake godine tokom sezone oprašivanja. Koncentracija ima lošu stranu, jer se pčele mogu otrovati pesticidima ili zaraziti od drugih rojeva, što zahteva da pčelinjaci unište milione insekata, a ne da ih šalju nazad.