Amerika odobrila injekciju koja štiti šest meseci od HIV-a
Američka agencija za hranu i lekove (FDA) odobrila je prvi lek za prevenciju HIV-a koji se prima samo dva puta godišnje. Reč je o injekciji lenakapavira, koja se sada može koristiti pod komercijalnim imenom Yeztugo, saopštila je farmaceutska kompanija Gilead Sciences.
Ovaj lek, koji se ranije koristio za lečenje određenih HIV infekcija, sada se može primenjivati i za prevenciju virusa, što predstavlja značajan napredak u borbi protiv širenja HIV-a.
Za razliku od postojećih PrEP terapija koje zahtevaju svakodnevno uzimanje tableta (poput Truvade) ili injekcija svaka dva meseca (Apretude), lenakapavir omogućava potpunu zaštitu od HIV-a uz samo dve injekcije godišnje. Klinička ispitivanja pokazala su efikasnost od čak 96%, a kod žena u studiji PURPOSE 1 – čak 100%.
“Ova injekcija mogla bi da bude transformativni trenutak u borbi protiv HIV-a. Raspored od dva puta godišnje uklanja prepreke poput stigme i zaboravljanja terapije,” izjavio je dr Karlos del Rio sa Univerziteta Emori.
Lenakapavir funkcioniše tako što stvara dugotrajnu koncentraciju leka u organizmu, sprečavajući virus da se “primi” u slučaju izlaganja. To omogućava korisnicima diskretnu, jednostavnu i dugotrajnu zaštitu.
Studije i rezultati
U studiji PURPOSE 2, među 2.180 ispitanika, zabeležena su samo dva slučaja infekcije HIV-om, što je pokazalo gotovo potpunu zaštitu. Lek je dobro podnošen, a najčešće nuspojave bile su iritacija na mestu injekcije.
“Ovo je prekretnica u višedecenijskoj borbi protiv HIV-a,” izjavio je direktor Gileada, Danijel O’Dej.
“Uz primenu dva puta godišnje i izuzetnu efikasnost, lenakapavir otvara novo poglavlje u prevenciji virusa.”
Lenakapavir je odobren za široku upotrebu u SAD, a Gilead je najavio da će uskoro biti poznata i cena leka za upotrebu u prevenciji, koja će biti različita od cene za terapiju otpornog HIV-a.
Studija iz 2023. pokazala je da se lek može masovno proizvoditi za manje od 100 dolara godišnje, ako dođe do dogovora sa proizvođačima generičkih lekova.
Stručnjaci ističu da bi nova generacija mogla da bude prva koja će živeti u svetu bez HIV-a – pod uslovom da dostupni alati za prevenciju postanu dostupni svima koji ih trebaju.
Nulta Tačka/Mediji