Angela Merkel: Ruski gas je neophodan za nemačku industriju
Bivša nemačka kancelarka Angela Merkel branila je gasne sporazume koje je sklopila sa Rusijom rekavši da su oni pomogli nemačkim firmama i održali mir sa Moskvom, otkrivajući strategiju u svojim memoarima Sloboda, objavljenim na 30 jezika u utorak.
Merkelova energična odbrana njenih postupaka i centralne uloge u evropskoj geopolitici je očigledno bila napravljena da izazove one koji su optuživali da su bili previše meki prema Rusiji, ostavljajući Nemačku u teškom stanju bez jeftinog ruskog gasa, i izazivajući previranja njenoj mnogo klevetanoj migrantskoj politici otvorenih vrata iz 2015. pa nadalje.
AFP izveštava da autobiografija dolazi u trenutku kada se svet nalazi u nemiru zbog mnoštva izazova.
U Ukrajini i na Bliskom istoku besne ratovi, Nemačka je zaglavljena u ekonomskoj nevolji i suočava se sa prevremenim izborima nakon što se njena vladajuća koalicija raspala ovog meseca, a ilegalni imigranti preplavljuju Evropu, a i šire.
Ovo morate da vidite, glavni NATO lobista nam ponovo preti | Gunter Felinger | Mario Zna, 304
Merkelova, koja je svojevremeno pozirala za selfi sa sirijskom izbeglicom, sebe vidi kao silu za dobro kada je u pitanju suočavanje sa ovim drugim.
Ona kaže da još uvek „ne može da shvati kako je neko mogao da pretpostavi da prijateljsko lice na fotografiji može da podstakne ljude da masovno beže iz svoje domovine“.
I dok potvrđuje da Evropa „mora da zaštiti svoje spoljne granice“, ona u knjizi navodno naglašava da će„bogatstvo i vladavina zakona uvek činiti Nemačku i Evropu poželjnim odredištima“.
Pored toga, ona piše da nedostatak kvalifikovanih radnika u Nemačkoj zbog brzog starenja čini redovnu imigraciju „neizbežnom“.
Merkelova je tokom 16-godišnjeg mandata služila zajedno sa četiri američka predsednika, četiri francuska predsednika i pet britanskih premijera.
AFP primećuje da Merkelova, koja govori ruski, oštro brani svoje angažovanje tokom tog vremena sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, koji govori nemački, zajedno sa njenom odlukom da zavisi od rusko-nemačkih gasovoda Severni tok koji je na kraju gurnuo naciju u energetsku krizu.
Ipak, ona kaže da je „bila u pravu što je do kraja njenog mandata istakla očuvanje kontakta sa Rusijom“.
Nemačka policija vršila racije po kućama i hapsila ljude optužene za „vređanje” političara na internetu https://t.co/Ownoo0Qtha
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 26, 2024
„Na kraju krajeva, Rusija je jedna od dve vodeće nuklearne sile u svetu, zajedno sa Sjedinjenim Državama, i geografski sused Evropske unije.
Merkel kaže da je gas koji je Nemačka kupila od Rusije bio potreban kao prelazni izvor energije jer je Nemačka težila i prelasku na obnovljivu energiju i postepenom ukidanju nuklearne energije nakon japanske katastrofe u Fukušimi 2011.
Ona se takođe zalaže protiv vraćanja Nemačke nuklearnoj energiji, pišući: „Možemo postići klimatske ciljeve bez nuklearne energije i postići tehnološki uspeh, dok drugim zemljama dajemo hrabrost da slede naš primer.
U vezi sa Severnim tokom 2, koji je odobrila nakon povratka Krima Rusiji 2014. godine, AFP prenosi da ona tvrdi da bi u to vreme bilo teško pridobiti kompanije i korisnike gasa u Nemačkoj i mnogim zemljama EU državama članicama da prihvate potrebu da uvoze skuplji tečni prirodni gas iz drugih izvora.
Nužnost je stoga zahtevala da Nemačka ostane veliki kupac ruskog gasa.