Anketa: 76% Amerikanaca je zabrinuto zbog nasilja posle izbora
Nova anketa pokazuje da je velika većina Amerikanaca barem donekle zabrinuta zbog mogućeg izbijanja nasilja nakon približavanja predsedničkih izbora 5. novembra.
Anketa Associated Press-NORC Centra za istraživanje javnih poslova, objavljena 28. oktobra, pokazala je da je 41 odsto registrovanih birača bilo „izuzetno” ili „veoma” zabrinuto zbog postizbornog političkog nasilja, dok je još 35 odsto reklo da je „donekle” zabrinuto zbog izbijanja nemira nakon izbora.
Veći procenat Amerikanaca (82 procenta) je rekao da su barem „donekle“ zabrinuti zbog povećanog političkog nasilja usmerenog na izborne zvaničnike ili političke ličnosti. Bauk nasilja nadvio se većim delom predsedničke kampanje zbog dva pokušaja atentata na bivšeg predsednika Donalda Trampa, dok je predsednik Džo Bajden nedavno rekao da je uveren da će izbori biti „slobodni i pošteni“, ali nije siguran da li će biti „mirni“. ”
Nalazi ankete AP-NORC u skladu su sa rezultatima nedavne ankete Scripps News/Ipsos, koja je pokazala da 62 odsto Amerikanaca veruje da je izbijanje postizbornog nasilja barem „donekle” verovatno. Istovremeno, više od polovine (51 odsto) ispitanika koje je anketirao Scripps News/Ipsos reklo je da bi podržalo korišćenje američke vojske za sprečavanje nasilja u vezi sa izborima, uključujući 61 odsto republikanaca.
Spremite se za totalnu ludnicu | Milan Tarot | Mario Zna, 300 Uživo
Upotreba američke vojske da odgovori na političko nasilje postala je žestoka tema diskusije poslednjih nedelja nakon što je Tramp rekao da nije zabrinut zbog nasilja u vezi sa izborima jer, ako bi haos zaista izbio, Nacionalna garda – ili čak redovne vojne jedinice — mogle bi da reaguju i uspostave red.
„Mislim da bi to trebalo vrlo lako da reši, ako je potrebno, Nacionalna garda, ili ako je zaista potrebno, vojska, jer oni ne mogu da dopuste da se to desi“, rekao je Tramp u intervjuu za Mariju Bartiromo iz Foks njuza 13. oktobra, kao odgovor na pitanje o potencijalu izbijanja nasilja u vezi sa izborima. Bivši predsednik je dodao da nije zabrinut zbog potencijalnog haosa na dan izbora koji podstiču njegove pristalice ili strani akteri, već ljudi koje je nazvao „radikalnim levičarima“ i „neprijateljem iznutra“.
Kampanja potpredsednice Kamale Haris iskoristila je Trampove primedbe, rekavši da bi Amerikanci trebalo da ih smatraju alarmantnim.
„Tramp sugeriše da su njegovi sunarodnici Amerikanci gori ‘neprijatelji’ od stranih protivnika, i kaže da bi upotrebio vojsku protiv njih“, rekao je portparol Harisove kampanje Ian Sams u saopštenju.
Bajden: Oni koji podržavaju Trampa su SMEĆE https://t.co/6M3r33KIPt
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 30, 2024
Trampov potpredsednik, senator Džej Di Vens (R-Ohajo), odbacio je te zabrinutosti kao neosnovanu retoriku kampanje. U intervjuu 27. oktobra na CNN-u, Vens je rekao da kada je Tramp govorio o upotrebi američke vojske protiv „neprijatelja iznutra“ nije mislio na političke protivnike već na ekstremne slučajeve poput ekstremnih levičarskih aktivista koji „pale naše gradove“, misleći na haos koji je zahvatio delove zemlje u leto 2020. nakon smrti Džordža Flojda.
Anketa koja pokazuje rastuću zabrinutost javnosti zbog nasilja u vezi sa izborima objavljena je sa samo osam dana do dana izbora. Preko 45 miliona prevremenih glasova je već dato.
U međuvremenu, ogromna većina — 92 procenta — lokalnih izbornih zvaničnika preduzela je korake da poveća bezbednost birača, izbornu infrastrukturu i glasače uoči izbora 2024, prema istraživanju sprovedenom ranije ove godine. Istraživanje je takođe pokazalo da je zabrinutost za bezbednost u vezi sa izborima dostigla ili premašila nivoe zabeležene u prethodnom izbornom ciklusu.