Australija će ukloniti nadzorne kamere kineske proizvodnje
Australija je odlučila da ispita i ukloni tehnologiju za nadzor kineske proizvodnje koja se koristi u vladinim zgradama.
Ministar odbrane Ričard Marles rekao je u četvrtak da bi kamere kineske proizvodnje mogle predstavljati bezbednosni rizik za zemlju.
Dve kompanije, Hikvision i Dahua, obezbedile su najmanje 913 kamera, interfona, elektronskih sistema za ulazak i video rekordera u preko 250 zgrada australijske vlade.
Obe kompanije su delimično u vlasništvu kineske vlade.
„Ne bismo imali načina da saznamo da li se osetljive informacije, slike i zvuk prikupljeni ovim uređajima tajno šalju nazad u Kinu protiv interesa australijskih građana“, rekao je ministar za sajber bezbednost Džejms Paterson, koji je zatražio reviziju.
Provere su usledile nakon što je Britanija u novembru objavila da će prestati da postavlja kamere za nadzor koje su povezane sa Kinom u osetljivim zgradama.
Neke američke države su takođe zabranile prodavce i proizvode nekoliko kineskih tehnoloških kompanija.
Hikvision odbacuje tvrdnje o bezbednosnoj pretnji
Revizijom je utvrđeno da je oprema iz najmanje jedne od dve kompanije prisutna u skoro svim vladinim resorima, osim u Odeljenju za poljoprivredu i Odeljenju premijera i Kabineta.
Paterson je pozvao vladu da „hitno“ smisli plan.
Ministar odbrane Marles rekao je da je to pitanje značajno, ali je dodao „Mislim da ga ne treba preuveličavati“.
Hikvision je rekao da je predstavljanje kompanije kao pretnje nacionalnoj bezbednosti „kategorički lažno“, jer ne može da prodaje skladište u klaudu(oblaku), da pristupa video podacima ili upravlja bazama podataka krajnjih korisnika u Australiji.
🔶 Eksperti otkrivaju koje poslove će od ljudi oteti VEŠTAČKA INTELIGENCIJA https://t.co/mNtgzne4Nt
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) February 10, 2023
„Naše kamere su u skladu sa svim važećim australijskim zakonima i propisima i podležu strogim bezbednosnim zahtevima“, rekao je portparol kompanije.
Dahua Technology još nije odgovorila.
Kina poziva na „fer“ tretman
Peking je u četvrtak optužio Kanberu za „zloupotrebu nacionalne moći da diskriminiše i potisne kineska preduzeća“.
„Nadamo se da će Australija obezbediti fer, pravedno i nediskriminatorno okruženje za normalno poslovanje kineskih preduzeća“, rekao je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Mao Ning.
Prema Patersonu, obe kompanije podležu kineskom nacionalnom zakonu o obaveštajnoj službi koji od njih zahteva da sarađuju sa kineskim obaveštajnim službama.
U sličnim slučajevima, opšti odgovor Kine na takve situacije bio je da brani svoje visokotehnološke kompanije i predstavi ih kao dobre korporativne građane koji nemaju nikakvu ulogu u prikupljanju obaveštajnih podataka.
Teški odnosi Australije sa Kinom
Premijer Entoni Albanez rekao je da ga ne brine kako bi Kina mogla da reaguje na uklanjanje kamera.
„Mi se ponašamo u skladu sa nacionalnim interesom Australije. To radimo transparentno i to je ono što ćemo nastaviti da radimo“, rekao je Albaneze novinarima.
Australija je 2018. odlučila da zabrani kineskom tehnološkom gigantu Huawei svoju 5G širokopojasnu mrežu. Od tada Kina i Australija pokušavaju da poprave svoje narušene diplomatske veze.
Međutim, odnosi su dodatno narušeni kada je Australija pozvala na nezavisnu istragu o poreklu pandemije COVID-19.
Kina je odgovorila carinama na nekoliko australijskih proizvoda.
Nulta Tačka/InfoWars