Bajden naleteo na zastavu, igrao se sa slušalicom na neugodnoj konferenciji za novinare sa brazilskim predsednikom Lulom
Predsednik Džo Bajden sastao se u sredu sa kolegom Luizom Inasijem Lula da Silvom iz Brazila kako bi najavio zajedničku inicijativu o „pravima radnika“ namenjenu promovisanju restrukturiranja njihovih ekonomija u borbi protiv navodnih klimatskih promena.
Konferencija za štampu nakon njihovog angažmana, druga u godini, prikazala je više neprijatnih trenutaka između dvojice lidera, uključujući slučaj u kojem je izgledalo da je Lula očekivao rukovanje od Bajdena, koji je okrenuo leđa i otišao sa scene (Bajden se ranije rukovao sa Lulom tokom konferencije za štampu).
Na početku konferencije za štampu takođe je prikazan trenutak u kojem je Bajden izašao bez Lule i naleteo na brazilsku zastavu.
Bajden je izneo svoje komentare bez incidenata, proglašavajući svoju „najprosindikalnu administraciju u američkoj istoriji“ i obećavajući da će eliminacija fosilnih goriva, vozila na benzin i drugih osnovnih stvari svakodnevnog života u ime borbe protiv klimatskih promena stvoriti više radnih mesta i beneficija radnika.
„Unapredićemo čišćenje usredsređeno na radnika — tranziciju čiste energije usredsređene na radnika. Ljudi, kao što sam rekao od samog početka: Kada pomislim na klimatske promene, mislim na nove poslove“, izjavio je Bajden. „Poslovi”.
Bajdenov poziv da se eliminišu ustaljene konvencionalne industrije zasnovane na energiji dolazi manje od nedelju dana nakon što je sindikat Ujedinjenih auto radnika (UAV) pokrenuo štrajk tražeći pravednije plate i ugovore sa radnicima. Skoro 13.000 američkih radnika automobilske industrije koji trenutno štrajkuju zahtevaju značajno povećanje plata do 40 odsto, vraćanje ugovornih odredbi koje obezbeđuju usklađivanje plata prema inflaciji, kao i promene u sistemu koji bi omogućio novim radnicima da zarađuju onoliko koliko je potrebno kada radnici rade duže, ali rade isti posao, između ostalih zahteva.
Štaviše, radnici traže zaštitu od Bajdenove vlade koja baca ogromne količine novca poreskih obveznika u električna vozila i drugu „zelenu“ tehnologiju.
Zahtevi za zaštitom od inflacije i „zelene“ industrijske reforme su povezani: „Zakon o smanjenju inflacije“ od 1,9 biliona dolara obezbedio je milionske subvencije i ponudio preferencijalni tretman za „zelene“ energetske projekte, a trošenjem toliko novca značajno je pogoršano američko stanje i tekući problemi sa inflacijom.
Predstavnici UAV-a su naveli subvencije i obimne isplate pomoći velikim automobilskim kompanijama kao razlog zašto se ne osećaju prinuđenim da pošteno pregovaraju sa radnicima.
Još jedna država uvodi pravila Klausa Švaba: Ukidanje mesa, mlečnih proizvoda i vlasništva nad automobilima https://t.co/1JHtm8gJF7
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 20, 2023
Dženeral motors i Stelantis, dve kompanije koje su najdirektnije pogođene štrajkom, najavile su u sredu da će otpustiti preko 2.000 radnika zbog štrajka.
„Bilo da se radi o vašim automobilskim radnicima ili bilo kom drugom sindikalnom radniku, rekordni profit korporacije bi trebalo da znači rekordne ugovore za sindikalne radnike“, rekao je Bajden zajedno sa Lulom istog dana.
Kada je Lula uzeo podijum da govori, izgledalo je da se Bajden mučio da otpetlja svoju slušalicu, namenjenu za uživo prevod Lulinih komentara sa portugalskog na engleski.
Zvanični transkript Bele kuće njihovog razgovora pokazuje kako Lula prekida svoju uvodnu reč i više puta pita Bajdena da li može da čuje njegove primedbe:
PREDSEDNIK LULA: Pa, pre svega, želeo bih da pozdravim predsednika Bajdena i da kažem predsedniku Bajdenu —
Da li me čujete, predsedniče Bajden?
Ovo je istorijski trenutak za Brazil i za SAD.
Predsedniče Bajden, da li me čujete?
(Predsednik Bajden klima glavom.)
Ja — ti možeš? Da dobro.
Tehničke poteškoće koje su na kraju rešene, Lula je iskoristio svoje opaske da osudi „neoliberalnu politiku“ zbog nanošenja štete globalnom radničkom pokretu i da potvrdi Bajdenovu tvrdnju da bi eliminacija čitavih ključnih industrija radi rešavanja navodnih klimatskih promena rezultirala naprednom ekonomijom i poboljšanjem položaja radnika.
Nulta Tačka/InfoWars