PENTAGON VAS MOŽE ZBOG JEDNOG LAJKA OZNAČITI KAO POTENCIJALNOG EKSTREMISTU, TERORISTU
Jedan „lajk“ na društvenim medijima može biti osnov za kaznu prema novim pravilima Pentagona o borbi protiv ekstremizma – ali daleko je od sigurnog da bi jedan klik pokrenuo istragu ili, zaista, rekao išta korisno.
Zvaničnici Ministarstva odbrane su u ponedeljak izneli nekoliko važnih stvari koje je Ministarstvo odbrane preduzelo da reši problem ekstremizma u svojim redovima, uključujući preispitivanje programa insajderskih pretnji ministarstva i procedure skrininga za regrute. Portparol Pentagona Džon Kirbi rekao je da kontinuirano praćenje društvenih medija “nije bila namera” nove politike i da vlada nije imala mogućnost da nadgleda “privatne” društvene mreže.
Međutim, vlada može da nadgleda javne društvene mreže kao što to može svaki oglašivač ili član javnosti. Zaista, Odbrambena kontraobaveštajna i bezbednosna agencija je zadužena za kontinuiranu proveru vojske, uključujući civile. Ali pretraživanje miliona naloga nije efikasan način da se pronađe ekstremista, kaže bivši visoki zvaničnik Ministarstva odbrane koji je radio na otkrivanju insajderskih pretnji za vojsku.
„Ovde govorite o milionima ljudi. Po obimu, to jednostavno ne funkcioniše dobro“, rekao je zvaničnik.
Niti jedna objava na sajtu društvenih mreža nije dobar pokazatelj stvarne insajderske pretnje.
Pre otprilike tri godine, Ministarstvo odbrane je eksperimentisalo sa korišćenjem postova na društvenim mrežama otvorenog koda kako bi pronašlo trupe koje bi mogle da počine zločine, rekao je zvaničnik.
„Radili smo neke testove na malom procentu slučajeva. Sproveli smo neka istraživanja otvorenog koda da bismo dobili neke tragove“, rekao je zvaničnik. „Poslali smo ih istražiteljima na terenu koji su radili na slučaju i rekli su da je gotovo beznačajno da bi se tome pridavala ikakva pažnja. To uopšte nije pomoglo”.
Ipak, postovi na društvenim mrežama mogu pomoći da se odgovori na pitanja o nekome ko je već pokazao druga problematična ponašanja, kao što su finansijske poteškoće, putovanja na neobična mesta, pokušaj pristupa informacijama koje nisu vezane za posao, evidencija o hapšenju, itd. Najbolje mesto za pronalaženje dobrih podataka je u izveštajima ljudi bliskih pojedincu, rekao je bivši zvaničnik.
„U evidenciji će biti navedeno da su ovu osobu optužili njeni saradnici da je vikala na njih vrlo neprikladno na poslu. Ili koristi kreditnu karticu svoje kompanije, kupujući neprikladne stvari. Njegov nastup je loš. Mnogo je sitnica koje govore ’ovaj momak je zalutao’.”
Nova politika jasno stavlja do znanja da neka ponašanja na društvenim mrežama, poput lajkovanja nekih postova koji upućuju pretnje vladi ili zakonodavcima, mogu biti kažnjena.
„Sviđanje je slaganje“, rekao je Kirbi.
Kakvu bi kaznu to zaslužilo?
„To će biti veoma specifično za slučaj i zavisiće od komandnog lanca“, rekao je on. “Oni poznaju svoje jedinice… bolje od bilo koga”.
Ali kazna će verovatno imati oblik razgovora ili intervencije, a ne otpuštanja, kaže bivši zvaničnik, upravo zato što je to samo jedan mali deo veće slagalice.