Bela kuća: Netanjahuovi ‘Politički dani su odbrojani’
Džo Bajden i najviši saradnici Bele kuće razgovarali su o verovatnoći da su „politički dani“ Benjaminu Netanjahuu odbrojani i procenjuju potencijalne naslednike pošto popularnost izraelskog premijera nastavlja da opada nakon prošlomesečnog uspešnog napada Hamasa na Izrael, izvestio je Politiko 2. novembra.
Tema očekivanog pada Netanjahua sa vlasti pojavila se na nedavnim sastancima u Beloj kući, uključujući i posle Bajdenovog poslednjeg putovanja u Izrael u kojem se sastao sa Netanjahuom nakon iznenadnog napada Hamasa 7. oktobra, prema mišljenju dvojice visokih zvaničnika administracije.
Bajden je čak sugerisao Netanjahuu da razmisli o lekcijama koje bi podelio sa svojim eventualnim naslednikom, dodala su dva zvaničnika administracije.
Odvojeno, sadašnji američki zvaničnik i bivši američki zvaničnik potvrdili su da Bajdenova administracija veruje da Netanjahu neće dugo ostati na funkciji. Aktuelni zvaničnik veruje da bi Netanjahuov mandat kao premijera mogao da potraje samo nekoliko meseci zbog besa izraelske javnosti koji je rezultat iznenadnog napada Hamasa 7. oktobra i neuspeha obaveštajnih službi koje su to dozvolile.
Tokom napada Hamasa poginulo je oko 1.400 Izraelaca, uključujući vojnike i civile. Neke su ubili Hamasovi borci, dok su drugi ubijeni u unakrsnoj vatri dok je Izrael upotrebljavao nadmoćnu silu da eliminiše Hamasove borce koji su zarobili mnoge Izraelce.
Hamas je uspeo da vrati 200 Izraelaca zarobljenih nazad u Gazu, a izraelska javnost, pa čak i sami zarobljenici, oštro su kritikovali Netanjahua i njegovu desničarsku vladu, koji su dali prioritet gađanju Hamasa i ubijanju palestinskih civila u Gazi u odnosu na siguran povratak zarobljenika.
Dalje, mnogi Izraelci veruju da je vlada namerno dozvolila napad Hamasa, navodeći spor odgovor vojske i policije dok su Hamasovi borci prodrli duboko u izraelsku teritoriju i gađali vojne baze i naselja u Gazi.
Netanjahu je obećao da će istražiti propuste obaveštajnih službi, ali odbija da to učini dok se rat ne završi, što može potrajati mesecima ili čak godinama.
„Izraelsko društvo će morati da se obračuna sa onim što se dogodilo“, rekao je zvaničnik kome je, kao i ostalima, data anonimnost za detalje privatnih razgovora.
„Na kraju, novac staje na premijerovom stolu“.
Pogledajte! Prvi humanoidni robot koji je i zvanično postao direktor jedne KOMPANIJE (VIDEO) https://t.co/D6n4ajBNIL
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 6, 2023
Bajdenov put u Tel Aviv prošlog meseca bio je u velikoj meri podrška, ali je aktuelni američki zvaničnik rekao da je Netanjahuovo slabo držanje vlasti uvek „u pozadini“ tokom internih razgovora Bajdenove administracije o Zapadnoj Aziji. A Bajdenovi pomoćnici već angažuju niz drugih izraelskih političara, kako u vladi tako i u opoziciji, u ratne napore.
Prema rečima dvojice visokih zvaničnika administracije, kao i sadašnjeg i bivšeg američkog zvaničnika, „ovi razgovori su takođe pružili način da se proceni razmišljanje raznih Izraelaca koji bi mogli da preuzmu kormilo zemlje“, piše Politiko.
Ovo sugeriše da SAD možda žele da izaberu Netanjahuovog naslednika, kao što su to uradile u Ukrajini nakon puča 2014. protiv tadašnjeg predsednika Viktora Janukoviča.
Američki zvaničnici su primetili pad Netanjahuovog rejtinga i predviđaju da će sve buduće izraelske ili američke procene o neuspehu obaveštajnih službi verovatno biti još pogubnije za premijera.
Zvaničnici Bajdenove administracije ponudili su javne izjave solidarnosti sa izraelskom vladom, uprkos osudama grupa za ljudska prava da je Izrael ciljao palestinske civile „u masovnim razmerama“. Ali oni su ipak zabrinuti ko bi mogao biti Netanjahuov naslednik i kako će izgledati „dan posle“ u Gazi ako Hamas bude poražen.
Izraelska vlada pripremila je planove za etničko čišćenje i aneksiju Gaze, primoravajući 2,3 miliona stanovnika tog pojasa da pobegnu u Egipat kao izbeglice, da se nikada ne vrate. Bela kuća je uključila sredstva za preseljenje stanovnika Gaze na egipatski Sinaj u svoj nedavni dodatni zahtev za finansiranje Kongresu, sugerišući odobrenje takvog napora.
Istovremeno, zvaničnici Bele kuće su takođe izneli mogućnost postavljanja palestinskih vlasti, na čelu sa Mahmudom Abasom, na vlast u Gazi, ili mogućnost slanja multinacionalnih snaga, iako ne nužno onih sa američkim trupama, da kontrolišu teritoriju.
Netanjahu i Bajden su bili u sukobu i pre rata. Netanjahu je bio snažan pristalica bivšeg predsednika Donalda Trampa i nije delovao zadovoljno što ga je Bajden pobedio na izborima 2020. Bajden se takođe distancirao od Netanjahua nakon premijerovih napora da revidira izraelsko pravosuđe nakon što je ponovo preuzeo vlast na izborima prošlog decembra. Netanjahu je takođe kritikovao napore SAD da pregovaraju sa Iranom i slabe napore Bele kuće da uvede sankcije na izvoz iranske nafte. Ovo je verovatno zbog uticaja Kine, najvećeg iranskog kupca nafte, na Bajdena kroz poslovne odnose sa njegovim sinom Hanterom.