Bivša ministarka spoljnih poslova Austrije: Evropa i klimatska histerija krivi za energetsku krizu
Kriza koja pogađa elektroenergetsku industriju širom Evrope počela je 2021. godine, a izazvali su je sami kreatori evropske politike, rekla je bivša ministarka inostranih poslova Austrije Karin Knajsl.
„Imali smo krizu u elektroenergetskoj industriji i pre nego što je počela gasna kriza“ , rekla je ona u subotu u intervjuu za rusku novinsku agenciju TASS.
„To je rezultat liberalizacije u proteklih 15-18 godina, a mi kroz to prolazimo od aprila 2021, više od godinu dana do sada“, dodala je Knajsl.
Kraj korona terora u Australiji- Đokoviću dozvoljeno da igra na predstojećem “Open-u”
Prema rečima bivše ministarke spoljnih poslova, tržište električne energije u Evropi više nije klasično tržište ponude i potražnje i sada funkcioniše „po nekim neshvatljivim principima“.
Ona je dodala da je tržište preusmereno sa sklonošću ka obnovljivim izvorima energije i da je kao rezultat toga postalo neuravnoteženo.
„Tržište električne energije, uprkos ulozi obnovljivih izvora energije, i dalje veoma zavisi od cena gasa, čak i kada se više električne energije proizvodi iz obnovljivih izvora“, rekao je Knajsl.
Bivši ministar je naglasio da su cene električne energije u regionu posle aprila 2021. porasle i do 40 odsto, a da su sada porasle skoro 400 odsto, što neizbežno otežava finansije domaćinstava.
„Za proizvođače, za industrijski sektor, situacija je još gora. Već postoji pokret u Velikoj Britaniji – ona nije [deo] EU, ali bi se mogla proširiti dalje – gde ljudi jednostavno bojkotuju da plaćaju račune za struju“ , rekla je ona, napominjući da je električna kriza počela pre krize gasa.
Knajsl je krizu pripisala značajnom smanjenju ulaganja u naftne i gasne projekte, objašnjavajući da je ponuda opadala dok je potražnja ostala.
Osniva se Globalni centar za kreiranje terapije nalik mRNA za „sledeću pandemiju“
„Potražnja je rasla nakon pandemije. Bilo je prilično mirno tokom pandemije godinu i po dana“ , rekla je ona.
„I dalje nam je drago da je potražnja u Kini i dalje na prilično niskom nivou, pošto uvode dosta karantina“, dodao je Knajsl.