Bivši Gulg inženjer: Veštačka inteligencija „hitniji“ rizik od klimatskih promena
Pojava veštačke inteligencije (AI) mogla bi da predstavlja „hitniju” pretnju čovečanstvu od klimatskih promena, smatra naučnik Džefri Hinton, dobitnik Tjuringove nagrade, koji se smatra pionirom tehnologije.
„Ne bih želeo da obezvređujem klimatske promene. Ne bih želeo da kažem: „Ne treba da brinete o klimatskim promenama“. To je takođe veliki rizik“, rekao je on za Rojters prošle nedelje. „Ali mislim da bi ovo moglo biti hitnije“.
Hinton, koji je poznat kao jedan od „kumova“ veštačke inteligencije, nedavno je otkrio da napušta svoju ulogu na čelu Google-ovog razvoja tehnologije. Odluka je, kako je rekao, doneta kako bi mogao da uspostavi platformu za sebe da upozori na inherentne rizike koje AI predstavlja bez nadzora svog bivšeg poslodavca.
U martu je Google objavio svoj AI chatbot „Bard“ kao konkurenta OpenAI-ovom ChatGPT softveru, koji mu je prethodio u novembru. Hinton je od napuštanja Gugla tvrdio da je kompanija do sada bila „odgovarajući upravitelj“ AI tehnologije.
Njegovo upozorenje dolazi nakon što je nekoliko lidera tehnološke industrije – uključujući SpaceX, Teslu i izvršnog direktora Tvitera Ilona Maska – zajedno potpisalo otvoreno pismo u martu u kojem se upozorava na potencijalne posledice neregulisane „trke u naoružanju“ veštačke inteligencije u Silicijumskoj dolini.
U pismu, Mask i njegovi supotpisnici su tvrdili da „ljudsko-konkurentska inteligencija“ predstavlja dubok izazov za nekoliko sektora društva, uključujući zapošljavanje i distribuciju informacija. Takođe je pozvao na šestomesečnu pauzu u razvoju AI tehnologije snažnije od ChatGPT-a, i na imenovanje nezavisnog regulatora koji će nadgledati razvojnu tehnološku granicu.
👉 Slovenska vlada vraća građanima sve PARE NAPLAĆENE OD KAZNI za vreme COVID-a! https://t.co/F7SflvMdIS
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) May 9, 2023
ChatGPT je ubrzo nakon lansiranja prošle godine postao najbrže rastuća aplikacija u istoriji, pošto je za samo dva meseca premašila 100 miliona korisnika.
„Sa klimatskim promenama, veoma je lako preporučiti šta treba da uradite: samo prestanite da sagorevate ugljenik“, objasnio je Hinton za Rojters. „Ako to uradite, na kraju će stvari biti u redu. Za ovo, nije baš jasno šta treba da uradite“.
Međutim, umesto da pauzira istraživanje, za koje Hinton tvrdi da je „potpuno nerealno“, on kaže da resurse treba uložiti u „saznanje šta možemo da uradimo u vezi“ tehnologije koju on naziva „egzistencijalnim rizikom“.
Prošle nedelje, američki predsednik Džo Bajden sastao se sa predstavnicima Gugla i Majkrosofta, stavljajući jasno do znanja, kako je Bela kuća nazvala „iskrenu i konstruktivnu diskusiju“, da tehnološke kompanije moraju da obezbede da su AI programi bezbedni pre nego što se primene.
Nulta Tačka/RT