BIVŠI izvršni direktor BiteDance-a: Kinezi imaju pristup svim podacima svakog korisnika TikTok-a
Jintao „Roger“ Ju, bivši šef inženjeringa TikTok-ove matične kompanije BiteDance, rekao je u pravnoj dokumentaciji koju je objavio Wall Street Journal (VSJ) u ponedeljak da je kompanija odobrila agentima Komunističke partije Kine pristup ličnim podacima korisnika u Hong Kongu 2018.
BiteDance je tvrdio da su njegovi korisnički podaci bezbedni i da nisu dostupni kineskim obaveštajnim službama, iako su ona — i svaka druga kineska korporacija, bila ona u državnom vlasništvu ili ne — zakonski obavezna da odmah i tiho dostavi sve takve podatke kineskim agentima na zahtev.
U novembru 2022. BiteDance je priznao da njegovi zaposleni u Kini imaju pristup korisničkim podacima iz Evrope i Sjedinjenih Država. Kompanija je tvrdila da je ovaj pristup neophodan kako bi zaposleni „radili svoj posao“ i rekli da nijedan od osetljivih korisničkih podataka nije predat kineskoj vladi.
Ju, koji je radio za BiteDance u Kini i Sjedinjenim Državama od 2017. do 2018. godine, podneo je tužbu protiv kompanije Višem sudu u San Francisku prošlog meseca. Ju je tvrdio da je neopravdano otpušten sa pozicije šefa inženjeringa jer je izrazio zabrinutost zbog „svetske šeme“ BiteDancea za krađu intelektualne svojine.
VEČERAS UŽIVO! 20h! NARODNI POSLANIK ALEKSANDAR JERKOVIĆ U PODCASTU MARIO ZNA
Ju je izrazio mnogo zabrinutosti u svom prvobitnom podnesku na sudu, uključujući zastrašujući detalj da „komitet“ zvaničnika Komunističke partije Kine prati sve što BiteDance radi, daje svoje odobrenje na osnovu toga kako svaki korporativni potez unapređuje „osnovne komunističke vrednosti“ i može odmah isključite TikTok aplikaciju ako BiteDance ne ispuni svoje standarde.
„Komitet [Komunističke partije Kine] zadržao je vrhunski pristup svim podacima kompanije, čak i podacima koji se čuvaju u Sjedinjenim Državama“, rekao je Ju u svom sudskom slučaju u maju.
„Svaki inženjer u Pekingu mogao bi da pristupi podacima o američkim korisnicima koji se nalaze u SAD. Nakon što su dobili kritike o pristupu iz inostranstva, pojedinačnim inženjerima u Kini je zabranjen pristup američkim korisničkim podacima, ali je Komitet i dalje imao pristup“, rekao je on.
Prema Ju, Komitet je odobro BiteDance-u da manipuliše rezultatima pretrage na TikTok-u i njegovom kineskom sestrinskom servisu, Douiin, kako bi odražavao političke imperative Komunističke partije Kine, kao što je umanjivanje pro-demokratskog pokreta u Hong Kongu ili podsticanje „antijapanskih osećanja“ među Kinezima.
Ju je takođe tvrdio da je TikTok upotpunio svoj tanki sadržaj pri lansiranju kopiranjem video snimaka i drugog materijala sa etabliranih servisa kao što je Instagram i stvaranjem horde korisnika botova kako bi TikTok izgledao mnogo popularniji nego što je zapravo bio u to vreme.
BiteDance je negirao Ju-ove navode kao „neosnovane“, tvrdeći da je radio za kompaniju manje od godinu dana i da nije bio duboko povezan sa TikTokom.
U novoj dokumentaciji koju je opisao WSJ, Ju je rekao da su članovi „Komiteta” Komunističke partije Kine koji nadgledaju BiteDance operacije pristupili TikTok korisničkim podacima – uključujući „informacije o mreži, identifikaciju SIM kartice i IP adrese” – u nastojanju da identifikuju i nadgledaju prodemokratske aktiviste iz Hong Konga 2018.
WSJ je primetio da je BiteDance povukao TikTok iz Hong Konga 2020. godine nakon što je kineska vlada nezakonito nametnula drakonski „zakon o nacionalnoj bezbednosti“ kako bi slomila prodemokratski pokret. BiteDance je rekao da je zakon o nacionalnoj bezbednosti, koji kriminalizuje praktično svaku kritiku kineske vlade, učinio Hong Kong previše rizičnim za razularenu platformu za video blogove TikTok.