Brisel počinje da kažnjava članice EU koje ne ispunjavaju ciljeve iz Agende 2030
Neispunjavanje najnovijeg zahteva Brisela moglo bi da dovede do toga da nekoliko država članica bude upućeno Evropskom sudu pravde
Evropska komisija je naložila Mađarskoj, Rumuniji i 10 drugih država članica da se pridržavaju zakona EU o zagađenju vazduha i smanje svoje emisije nekoliko zagađivača kako bi smanjile zagađenje vazduha .
Izvršna vlast EU poslala je zvanično obaveštenje Luksemburgu, Poljskoj i Rumuniji, a obrazloženo mišljenje Bugarskoj, Irskoj, Kipru, Letoniji, Litvaniji, Mađarskoj, Austriji, Portugalu i Švedskoj zbog neuspeha da obezbede ispravnu implementaciju svojih obaveza. da se smanji nekoliko zagađivača vazduha u skladu sa Direktivom (EU) 2016/2284 o nacionalnom smanjenju emisija određenih zagađivača vazduha („NEC direktiva“).
NEC Direktiva postavlja nacionalne obaveze za smanjenje emisija za pet važnih zagađivača vazduha: okside azota (NOk), nemetanska isparljiva organska jedinjenja (NMVOC), sumpor dioksid (SO2), amonijak (NH3) i fine čestice (PM2.5) .
Ovi zagađivači doprinose lošem kvalitetu vazduha i imaju značajan negativan uticaj na zdravlje ljudi i životnu sredinu, navela je Evropska komisija u saopštenju za javnost. Svaka država članica mora da ispuni nacionalne obaveze svake godine između 2020. i 2029. godine, uz ambicioznija smanjenja od 2030. nadalje. Od država članica se takođe traži da uspostave Nacionalne programe kontrole zagađenja vazduha (NAP) kako bi pokazali kako će se ispuniti ove obaveze smanjenja.
U januaru 2023. Brisel je poslao zvanično obaveštenje 14 država članica koje nisu ispunile svoje obaveze za smanjenje emisija za 2020. za jedan ili više zagađivača obuhvaćenih NEC direktivom. U februaru 2023. godine, države članice su dostavile svoje najnovije nacionalne inventare emisija, koje su uključivale emisije za 2020. i 2021. godinu, uz informativni izveštaj o inventaru.
Evropska komisija šalje dodatna pisma zvaničnog obaveštenja Luksemburgu, Poljskoj i Rumuniji, koje imaju dva meseca da odgovore i isprave uočene nedostatke.
Pored toga, EK je odlučila da uputi obrazloženo mišljenje navedenim državama članicama, koje imaju dva meseca da odgovore i preduzmu neophodne mere pre nego što komisija slučaj uputi Sudu Evropske unije.