Britanija okreće leđa Izraelu: Prekinuti pregovori, sankcije, i oštre reči zbog Gaze
Velika Britanija, izgleda, konačno je izgubila strpljenje s Izraelom i pojačava pritisak protiv njegovih akcija u Gazi.
Premijer Kir Starmer i ministar spoljnih poslova Dejvid Lami u obraćanju poslanicima delovali su istinski besni zbog, kako su rekli, izraelskog nastavka genocida u Gazi.
Britanija je pauzirala trgovinske pregovore s Izraelom i uvela sankcije izraelskim doseljenicima, dok evropski i svetski lideri sve glasnije traže od Izraela da okonča vojnu ofanzivu i dozvoli pristup humanitarnoj pomoći u Gazu.
Totalni raspad, ceo sistem puca po šavovima | Nikola Jović | Mario Zna, 330 Uživo
Uz Veliku Britaniju, lideri Francuske i Kanade snažno su se usprotivili širenju izraelske vojne operacije, preteći da će preduzeti „konkretne mere“ ukoliko Izrael ne prekine napade i ne ukine blokadu pomoći.
Čak je i bivši američki predsednik Donald Tramp, koji je već prekinuo odnose s Netanjahuom, upozorio da „ljudi u Gazi gladuju“.
Starmer je izjavio kako je nivo patnje u Gazi, posebno među decom, „nepodnošljiv“, a da je izraelska odluka da dozvoli samo ograničenu pomoć „potpuno nedovoljna“. Dodao je da je bio „zgrožen“ izraelskom odlukom da eskalira vojne akcije.
Lami je koristio sličan ton, opisujući situaciju u Gazi kao „gnusnu“, a izjavu izraelskog ministra finansija Bezalela Smotriča – da Gazu treba „očistiti“ od civilnog stanovništva – nazvao je „monstruoznom“.
Lami je upozorio da izraelske akcije vode do izolacije zemlje od njenih saveznika i ozbiljno narušavaju njen međunarodni ugled.
🇷🇸💪 Građani Lapova uzeli “Ćaci inteligenciji” novac – i dali ga studentima!https://t.co/dEsDgl6QiN
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 21, 2025
Britanija, međutim, nije usamljena. Evropska unija razmatra reviziju svog Sporazuma o pridruživanju sa Izraelom, koji definiše političke i ekonomske odnose. Šefica spoljne politike EU, Kaja Kalas, izjavila je da „većina“ članica podržava preispitivanje tog 25 godina starog dokumenta.
U ponedeljak uveče, Britanija, Francuska i Kanada potpisale su zajedničko saopštenje u kojem oštro osuđuju izraelske vojne akcije i upozoravaju da će uslediti „dodatne konkretne mere“ ukoliko se humanitarna situacija ne poboljša.
Sledećeg dana 27 zemalja-donatora, uključujući UK, osudilo je novi izraelski model isporuke pomoći za Gazu.
Prema tom modelu, Izrael planira da zameni međunarodne humanitarne organizacije, uključujući UN, privatnim izvođačima pod vojnom kontrolom. UN i donatori su odbacili plan kao politički motivisan, loše osmišljen i neodrživ, ističući da ne može zameniti decenijama građen sistem međunarodne pomoći.
Predstavnik jedne humanitarne agencije u Gazi izjavio je da je plan „potpuno preuranjen“ i da Izrael nije dostavio dokaze da Hamas zaista masovno preusmerava pomoć.
Jedan zapadni diplomata izjavio je za izraelski list Harec da je novi model „ludilo“ i „potpuno bezuman plan“.
Tokom burne rasprave u britanskom parlamentu, Lami se sukobio s konzervativnom poslanicom Dejm Priti Patel, koja je tvrdila da Hamas profitira od međunarodnih kritika Izraela. Lami joj je uzvratio da odbija da se suoči s realnošću dešavanja u Gazi.
Ipak, britanska vlada se sada suočava sa pitanjima o ulozi Kraljevskog vazduhoplovstva (RAF) u izviđačkim letovima nad Gazom – koji su, kako izgleda, nastavljeni i nakon što je Lami objavio prekid trgovinskih pregovora s Izraelom.
Džeremi Korbin, bivši lider Laburističke partije, najavio je da će u parlamentu predstaviti zakon o nezavisnoj javnoj istrazi uloge Velike Britanije u izraelskim vojnim operacijama u Gazi.
Na mreži X Korbin je napisao:
„Predložiću zakon za nezavisnu javnu istragu o umešanosti Velike Britanije u izraelski napad na Gazu.“
Nulta Tačka/TPV