Britanske službe počinju da koriste veštačku inteligenciju za otkrivanje stranih pretnji i borbu protiv „dezinformacija“
Britanske obaveštajne službe su spremne da koriste informacije koje je prikupila veštačka inteligencija kako bi pomogle u otkrivanju stranih pretnji koje bi ljudi mogli da previde, prema planovima koje je izložio ministar bezbednosti Tom Tugendhat.
U kolumni objavljenoj u The Telegraphu u sredu, Tugendhat je rekao da će novo vladino odeljenje – Open Source Intelligence Hub (OSINT) – koristiti informacije prikupljene iz otvorenih izvora da pomogne svojim tradicionalnijim obaveštajnim službama, MI5 i MI6.
Formalni planovi, uključujući obim i veličinu jedinice, tek treba da budu utvrđeni, ali se očekuje da ih u maju postavi britanski premijer Riši Sunak.
„Tradicionalno špijuniranje će i dalje podići zamagliti planove naših neprijatelja“, napisao je Tugendhat. „Još uvek moramo da slušamo i pogledamo gde žele da se sakriju.
Dodao je da se „obaveštajni podaci promenili” tokom protekle decenije, što je navelo britanske obaveštajne službe da predvide nove metode za identifikaciju i eliminisanje stranih pretnji. Novi centar će takođe dodati „bogatstvo i detalje“ postojećim metodama prikupljanja informacija, rekao je on.
PETAK! 20h! UŽIVO! Srbin koji je pokorio GETO i KORPORATIVNI SVET
Tugendhat je negirao da će se veštačka inteligencija koristiti za prikupljanje obaveštajnih podataka o britanskoj javnosti, insistirajući da će istraživati samo informacije koje su već bile u javnom domenu.
Ovaj potez dolazi nešto više od dve nedelje nakon što je britanski kancelar Džeremi Hant izdvojio 3,5 milijardi funti (4,3 milijarde dolara) u vladinom budžetu za finansiranje programa u londonskim naučnim i tehnološkim sektorima, za koje je prošle godine predvideo da će ih transformisati u tehnološku „ supersilu .”
Jedinica AI će se takođe koristiti za ciljanje distributera navodnih „dezinformacija“, objasnio je Tugendhat. „Vidimo da je naša bezbednost potkopana pokušajima da nas razdvoje, da se šire dezinformacije, da se šire laži u našim zajednicama“, rekao je on.
Novouvedena jedinica trebalo bi da se takmiči sa poslom koji obavljaju poput Bellingcat-a, kontroverzne grupe koja je specijalizovana za analizu informacija otvorenog koda, rekao je Tugendhat. Iako je najavljen kao istražna grupa za proveru činjenica, Bellingcat takođe dobija sredstva od brojnih zapadnih država i Rusija ga je označila kao „stranog agenta“ 2021.
NultaTačka/RT