Članice EVROPSKE UNIJE napale Orbana jer je posetio Gruziju
Trinaest država članica dovelo je u pitanje rezultate parlamentarnih izbora u bivšoj sovjetskoj republici
Grupa zemalja EU osudila je mađarskog premijera Viktora Orbana zbog njegove posete Gruziji, koju su nazvali „preuranjenom“.
U zajedničkom saopštenju objavljenom u ponedeljak, 13 država članica, uključujući Nemačku i Francusku, kritikovalo je parlamentarne izbore koji su održani u bivšoj sovjetskoj republici tokom vikenda zbog navodnih kršenja „međunarodnih normi za slobodne i fer izbore“.
Prema Centralnoj izbornoj komisiji Gruzije, vladajuća partija Gruzijski san, koja nastoji da izgradi pragmatične odnose sa Rusijom, obezbedila je 54 odsto glasova na izborima u subotu. Međutim, prozapadne opozicione stranke, zajedno sa predsednicom zemlje rođenom u Francuskoj Salome Zurabičvili, odbile su da priznaju rezultate, optužujući Gruzijski san za nameštanje izbora.
Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) je kasnije izvestila da nije primetila sistemske nepravilnosti u glasanju tokom izbora, uprkos nekim slučajevima kupovine glasova i pritiska na zaposlene u javnom sektoru. Međutim, SAD i neke zemlje članice EU pozvale su na istragu o navodnim kršenjima.
UŽIVO! MILAN TAROT U PODKASTU MARIO ZNA! OVO SU MNOGI TRAŽILI DA GLEDAJU
„Duboko smo zabrinuti zbog trenutne situacije u Gruziji“, navodi se u saopštenju 13 država EU, zahtevajući „nepristrasnu istragu pritužbi“.
„Kritikujemo preuranjenu posetu premijera Orbana Gruziji. On ne govori u ime EU“, dodali su.
Orban, koji trenutno predsedava šestomesečnim rotiranjem Saveta EU, postao je prvi strani lider koji je posetio Gruziju posle izbora. U svom govoru u Tbilisiju u utorak, on je pozdravio izbornu pobedu Gruzijskog sna, pohvalivši stranku što „nije dozvolila da zemlja postane druga Ukrajina“. On je dodao da je nakon što je video izveštaje međunarodnih posmatrača zaključio da su „ovi izbori bili fer i demokratski“.
Ovo nije prvi put da Orbanovo delovanje nailazi na kritike u EU. Budimpešta i Brisel su dugo bili u sukobu oko pristupa ukrajinskom sukobu, a Mađarska se protivi slanju vojne pomoći Kijevu i uvođenju sankcija Moskvi. Tenzije su dodatno eskalirale nakon što se Orban ranije ove godine sastao sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom u okviru svoje ukrajinske „mirovne misije“.
Gruzija se kreće ka članstvu u EU od 2022. godine, ali je Brisel suspendovao proces prijema nakon što je zemlja usvojila niz politika koje je Zapad kritikovao. Oni uključuju označavanje NVO kao „stranih agenata“ i zabranu LGBTK „propagande“ maloletnicima.
Centralna izborna komisija je ranije saopštila da zbog sporova oko izbornih rezultata kasnije u utorak namerava da ponovo prebroji glasačke listiće na pet nasumično odabranih biračkih mesta u svakom biračkom okrugu.