ČOVEK/MAJMUN? NIJE FILM! NAUČNICI STVARAJU NOVE ĆELIJE SPERME KORISTEĆI MAJMUNSKE MATIČNE ĆELIJE
ATINA, Ga. – Muška neplodnost može biti neugodna tema za raspravu za mnoge pacijente, ali na globalnom nivou, zabrinjavajući uzlazni trend postao je očigledan. Sve više muškaraca širom sveta od svojih lekara dobijaju saznanje da su neplodni.
Međutim, ,,revolucionarna“ nova istraživanja matičnih ćelija naučnika sa Univerziteta u Džordžiji nude ozbiljnu nadu za nove kliničke terapije neplodnosti u ne tako dalekoj budućnosti. Po prvi put ikada, naučnici su uspešno stvorili funkcionalne ćelije sperme u posudi koristeći matične ćelije embriona primata.
“Ovo je veliki napredak u stvaranju terapija zasnovanih na matičnim ćelijama za lečenje muške neplodnosti u slučajevima kada muškarci ne proizvode nikakve održive ćelije sperme”, kaže vodeći istraživač Charles Easley, vanredni profesor na Univerzitetu za javno zdravlje UGA, u univerzitetskom izdanju.
Tim je koristio embrionalne matične ćelije prikupljene od rezus makaki majmuna za proizvodnju nezrelih ćelija sperme koje se zovu okrugle spermatide. Odatle su istraživači uspeli da potvrde da te spermatide mogu oploditi jajnu ćeliju rezus makaki majmuna.
U prošlosti su naučnici uspeli da stvore ćelije nalik spermi koristeći matične ćelije miša. Međutim, ipak na kraju reprodukcije, proizvodnja sperme glodara je znatno drugačija od one kod ljudi. Sve do ovog novog istraživanja bila je u velikoj meri misterija da li će se ova tehnologija ikada pokazati uspešnom kod ljudi.
„Ovo je prvi korak koji pokazuje da je ova tehnologija potencijalno prenosiva. Koristimo vrstu koja nam je relevantnija i postižemo uspeh u stvaranju zdravih embriona“, dodaje profesor Easley.
Zašto koristiti rezus majmune?
Naučnici su za ovaj rad izabrali rezus makaki majmune jer uglavnom dele slične reproduktivne mehanizme sa ljudima. Autori studije dodaju da su ovi majmuni „idealan i neophodan model za istraživanje terapija zasnovanih na matičnim ćelijama za mušku neplodnost“.
Da bi došlo do oplodnje in vitro spermatida, dolazi u obzir niz faktora, uključujući aktiviranje jajne ćelije kako bi se osiguralo da se oplođena jajna ćelija razvije u zdrav embrion.
Napredujući, istraživački tim planira implantaciju embriona u surogat rezus makaki majmuna. Ovaj sledeći korak će im pomoći da procene da li embrioni iz in vitro spermatida zaista mogu dovesti do razvitka zdrave bebe. Ako se to pokaže uspešnim, isti proces će biti primenjen korišćenjem ćelija sličnih spermatidima napravljenih od ćelija kože makaki majmuna.
Studija je objavljena u časopisu Fertility and Sterility.
Nulta Tačka/StudyFinds