Da li ljudi shvataju da je UN-ov SPORAZUM O SAJBERKRIMINALU samo izgovor za sprovođenje masovne kontrole
Svetska javnost zauzela je stav protiv predloženog sporazuma Ujedinjenih nacija o sajber kriminalu, za koji se plaše da bi se mogao preobraziti u globalni savez za digitalni nadzor, ugrožavajući privatnost podataka i ljudska prava. Ugovor, o kojem se trenutno raspravlja među delegatima u Njujorku , bio je zarobljen u kontroverzama zbog zabrinutosti zbog sveprisutnosti prekograničnog nadzora i nametanja ograničenja slobodnog govora na mreži.
Sporazum, koji je prvobitno predložila Rusija, a podržale nacije kao što su Severna Koreja, Iran i Kina, pretpostavlja se da postavlja temelje za legalizaciju prekograničnog nadzora i pretvaranje slobode govora na internetu u krivično delo. Nacrt je bio podvrgnut šest rundi pregovora koji su počeli u ponedeljak u sedištu UN.
Predlog treba da pruži široka ovlašćenja vladama koje će omogućiti potragu za aktivistima, novinarima i marginalizovanim zajednicama – rutinski ciljanim grupama u naporima autokratskih režima da ograniče slobodu govora i privatnosti, rekla je Katica Rodriguez, direktorka globalne politike privatnosti u Electronic Frontier-u Fondaciji.
Rodrigez je istakla da ugovoru kakav je sada nedostaju dovoljne zaštitne mere, što omogućava vladama da se pozivaju na invazivne mehanizme nadzora kao što su presretanje sadržaja i praćenje metapodataka u realnom vremenu čak i za strane krivične istrage.
Od COVID-a do Klimatskih promena ka GLOBALNOJ KONTROLI – Srbija, zemlja gde se lome kabalistička koplja https://t.co/G9yi3l1AHv
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 27, 2023
Fondacija Electronic Frontier se zalagala za uključivanje klauzula u ugovor koje naglašavaju sudsko odobrenje pre nadzora i standardizovane zaštitne mere za podatke kao što su ograničenja u prikupljanju podataka. Takođe je naglasio princip „dvostrukog kriminaliteta“, odredbu koja štiti ljudska prava tako što se osigurava da se delo smatra zločinom u obe jurisdikcije pre nego što se nastavi istraga.
Odredbe ugovora protiv širenja materijala o seksualnom zlostavljanju dece, iako su naizgled dobronamerne, takođe su izazvale kritike. Sugerisano je da bi ovaj koncept mogao omogućiti vladama da koriste brigu o bezbednosti dece kao izgovor za proširenje nadzora i ograničavanje šifrovane komunikacije, nešto što je u porastu među vladama.
NultaTačka/ReclaimTheNet