Die Welt: NATO ne bi trebalo da veruje Mađarskoj i Turskoj
Mađarska je „autoritarna“ i NATO bi trebalo da razmotri uskraćivanje osetljivih informacija Turskoj i Mađarskoj, piše komentator spoljne politike Die Welt-a Klemens Vergin.
Nemački list Di Welt tvrdi u tekstu da Turskoj i Mađarskoj ne treba verovati u NATO savezu. List piše da turski predsednik Redžep Tajip Erdogan nastavlja da blokira ulazak Švedske u NATO, a Mađarska želi novac EU u zamenu za odobrenje članstva obe nacije.
Autor teksta, Klemens Vergin, takođe tvrdi da su obe zemlje razvile „nepristojne” veze sa Rusijom, a zatim postavlja pitanje da li NATO uopšte treba da deli osetljive podatke sa obe zemlje.
„A u svom zaokretu ka autoritarizmu, Ankara i Budimpešta su se takođe značajno udaljile od zajednice vrednosti za koju se zalaže NATO. Alijansi se stoga savetuje da obe države tretira kao partnere sa rezervom. To bi trebalo da uključi, na primer, da više ne mora nužno da delite određene osetljive podatke sa Turskom i Mađarskom u okviru NATO-a“, piše Vergin.
👉 Ludilo našeg vremena! Teolog dobio otkaz jer je rekao da “Homoseksualnost napada crkvu”- Gretu Tunberg nagradio Bogoslovski fakultet u Helsinkiju https://t.co/kLeeNwlNqc
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) March 20, 2023
Kada Vergin, glavni spoljnopolitički dopisnik Die Welt-a, govori o „autoritarnosti“, on ne pominje činjenicu da se francuski predsednik Emanuel Makron suočava sa masovnim protestima u svojoj zemlji nakon što je prihvatio penzijsku reformu bez čak ni glasanja u parlamentu, ili da je potom zabranio proteste u određenim delovima Pariza nakon dekreta. U samoj Nemačkoj, aktuelna vlada nastoji da zabrani jednu od vodećih opozicionih partija u zemlji, Alternativu za Nemačku (AfD), čak i kada je popularnost stranke naglo porasla. Takav autoritarni potez naišao bi na negodovanje Brisela i Berlina ako bi Orban uopšte razmišljao o zabrani opozicionih partija u Mađarskoj.
Što se tiče „ucene“ kojoj Vergin tvrdi da je Mađarska uputila NATO-u, treba napomenuti da je EU prvo „ucenjivala“ Mađarsku, zahtevajući od zemlje da izvrši promene u vladavini prava kako bi otključala milijarde fondova EU. Moguće je da mađarska vlada ima više demokratski mandat od nemačke vlade, pri čemu je Orbanova stranka Fides dobila tako visok nivo podrške da je rezultirala još jednom ubedljivom pobedom prošle godine i dvotrećinskom većinom u parlamentu.
Vergin tvrdi da će Finska verovatno uskoro ući u NATO, pošto je Erdogan odustao od protivljenja članstvu te zemlje u NATO-u. To znači da će Finska verovatno ući u NATO bez Švedske. On tvrdi da je to zato što turska odluka predstavlja značajan pritisak na mađarsku vladu, koja takođe blokira članstvo, da pristane barem na finsko članstvo.
„Kao rezultat toga, sada je verovatnije da će barem Finska, koja je posebno ranjiva zbog svoje duge kopnene granice sa Rusijom, moći da se pridruži NATO-u u bliskoj budućnosti. Švedska će, s druge strane, verovatno morati da sačeka bar do izbora u Turskoj. Severoistočna Evropa bi tako za sada postala područje podeljene bezbednosti, sa Fincima unutar NATO kišobrana i Šveđanima spolja“, tvrdi on.
On nastavlja pisanjem da su obe države hitnu molbu nordijskih zemalja za članstvo, izazvanu ruskim ratom, pretvorile u „farsu“ i sprečile prijem iz irelevantnih razloga. Erdogan je želeo da Švedska nametne strožu politiku turskim opozicionim grupama, a takođe je bio ogorčen antiislamskom akcijom desničarskog provokatora Rasmusa Polsona, koji je spalio Kuran u Stokholmu. On tvrdi da je Polsona finansirala Rusija, ali ne nudi nikakve dokaze u prilog svojoj tvrdnji.
Na svom nedavnom putovanju u Tursku, mađarski premijer Viktor Orban ponovio je stav svoje zemlje za hitne mirovne pregovore kako bi se okončao rat u Ukrajini, rekavši da Evropa pati od „ratne psihoze“, a da kontinent iz dana u dan sve više tone u rat.