Dobrotvorna organizacija princa Harija u Africi se suočava sa novim optužbama za mučenje i silovanje
Afrička dobrotvorna organizacija princa Harija za očuvanje prirode suočava se sa ponovnim optužbama za mučenje i silovanje.
Bivši čuvar parka priznao je da je vezivao i tukao osumnjičene, ponekad koristeći užasnu tehniku mučenja zvanu „ljuljačka“.
Optužbe o silovanju i zlostavljanju od strane čuvara zambijskog afričkog parka prvi put su postale javne u januaru. U vreme kada je Hari pozvan da napusti dobrotvornu organizaciju…
Ali sada su nove optužbe objavljene u knjizi pod nazivom Preduzetnici u divljini holandskog novinara Olivijea van Bimena koji je proveo tri godine istražujući dobrotvornu organizaciju.
TGP izveštava: Van Bimenova knjiga govori o tome kako su Afrički parkovi nekada raspravljali o tome da li bi Hari mogao da predstavlja rizik za njihovu reputaciju, ali sada se očigledno čini da je obrnuto, pošto su optužbe protiv dobrotvorne organizacije urušile reputaciju Harija.
Bivši rendžer Foster Kalunga objasnio je metod mučenja nazvan kampelva – ili „ljuljanje“.
Velika vest i još veća pobeda za slobodu! SZO unosi izmene u PANDEMIJSKI PAKT nakon niza protesta širom sveta https://t.co/amiFgsi9ru
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) April 22, 2024
Newsweek je objavio:
„Ponekad koristimo kampelvu“, rekao je Kalunga, rendžer u nacionalnom parku Liuva Plain, radio je pet godina do 2022. „Onda vežete nekoga, ruke i noge povezane zajedno, iza leđa, i obesite ga na štap između dva grane. I onda ga okrećete dok ga udarate. Ne traje dugo jer mnogo boli. Kada visi, kaže sve što želite, čak i stvari koje ne zna.
African Parks je rekao za Newsweek u izjavi: „Knjiga je prepuna stotina činjeničnih netačnosti i sličnog broja namerno obmanjujućih izjava, koje odražavaju autorove predrasude i njegovu pristrasnost da napiše negativan prikaz Afričkih parkova. Konkretno, njegovi izveštaji o navodnim kršenjima ljudskih prava su duboko pogrešni i zasnovani na izjavama preuzetim od optuženih počinilaca krivičnih dela i otpuštenih zaposlenih, ili se odnose na incidente koji nemaju veze sa Afričkim parkovima. Afrički parkovi imaju strogu politiku nulte tolerancije za bilo koji oblik kršenja ljudskih prava, i duboko žalimo za sva kršenja koja bi mogla da se dese.
Kalunga je, kako navode Afrički parkovi, otpušten zbog „grubog nedoličnog ponašanja“ nakon što je napao višeg oficira.
Dobrotvorna organizacija je takođe rekla da ne postoje zapisi ili saznanja o tome da su rendžeri pod njihovim upravljanjem koristili „kampelvu“.
Princ Hari je bio predsednik te nevladine organizacije pre nego što je prošle godine unapređen u njen upravni odbor, što mu daje odgovornost za vođenje organizacije.
„Kada su vesti o skandalu prvi put izbile u januaru, Fondacija Hari i Megan Arčevel je u saopštenju navela: „Kada je vojvoda saznao za ove ozbiljne optužbe, odmah ih je preneo izvršnom direktoru i predsedniku odbora Afričkih parkova, odgovarajućim ljudima koji će se baviti sledećim potezima.“
Nulta Tačka/TGP/Newsweek