Durov: Telegram omogućava Rusima veću slobodu informacija nego što to imaju građani EU
U novogodišnjoj poruci, osnivač platforme Telegram, Pavel Durov, istakao je da građani Rusije trenutno uživaju više medijske slobode na Telegramu nego građani Evropske unije, što je direktna posledica strogih evropskih zakona.
„Pristup određenim ruskim medijima ograničen je u Evropskoj uniji (EU) u skladu sa zakonima DSA (Digital Services Act) i sankcijama. Istovremeno, svi zapadni medijski Telegram kanali i dalje su slobodno dostupni u Rusiji,” napisao je Durov na Telegramu. „Ko bi pomislio da će 2025. godine ruski korisnici Telegrama uživati više slobode nego Evropljani?”
Ograničenja medija u EU
Evropska unija uvela je stroge sankcije ruskim medijima zbog Ukrajine 2022. godine. Medijske kuće poput RT-a, Sputnjika i RIA Novosti zabranjene su širom evropskog bloka, dok su njihovi zaposleni suočeni s dodatnim sankcijama. Ove zabrane, koje su deo šire politike EU, sprovođene su neujednačeno između država članica i platformi.
Prema izveštajima, mediji kao što su RIA Novosti, Izvestija, Rosija 1, Prvi Kanal i NTV već su nedostupni u više zemalja EU, uključujući Poljsku, Belgiju, Francusku, Holandiju, Grčku, Italiju i Češku.
Ruska strana oštro je kritikovala ove poteze. Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije, Marija Zaharova, nazvala je ove zabrane „novim oblikom političke cenzure“ i najavila odgovor Rusije na ove „napade na ruske medije“.
Kontroverze oko Telegrama i Pavela Durova
Durov je u svojoj poruci po prvi put javno prokomentarisao ovu situaciju, dok se i sam suočava sa pravnim problemima. Francuske vlasti uhapsile su ga u avgustu na aerodromu u Parizu, nakon čega je pušten uz kauciju. Protiv njega je podignuto 12 optužbi, uključujući distribuciju dečije pornografije, trgovinu drogom i pranje novca.
Francuski tužioci tvrde da su navodno slaba pravila moderacije na Telegramu omogućila širenje kriminalnih aktivnosti na njegovoj platformi.
„Zapad ne bira sredstva kada je u pitanju suočavanje s platformama kao što je Telegram,“ izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov nakon Durovovog hapšenja.
Rasprava o ulozi Telegrama u globalnoj medijskoj slobodi ističe duboke razlike između evropskog i ruskog pristupa cenzuri i moderaciji sadržaja. Dok Durov brani Telegram kao prostor slobode govora, suočava se sa ozbiljnim pritiscima i sa Zapada i iz Rusije.
Nulta Tačka/Mediji