Ekskluzivno: 4000 AMERIKANACA godišnje završi u HITNOJ POMOĆI zbog zaglavljenih predmeta u analnim otvorima
Skoro 4.000 Amerikanaca svake godine posećuje odeljenje za hitne slučajeve nakon što im se „strani predmet“ zaglavi u analnom otvoru, pokazuju zvanični podaci.
Prva analiza ove vrste procenjuje da je 38.948 Amerikanaca starosti 15 i više godina otišlo u bolnice sa sramotnom povredom između 2012. i 2021. godine, što je ekvivalent od oko 3.895 godišnje.
Muškarci su činili skoro osam u 10 slučajeva, pri čemu su najčešća grupa bili muškarci u 20-im i ranim 30-im godinama, koji su činili trećinu svih poseta hitnoj pomoći.
Više od polovine slučajeva činile su seks igračke, dok su ostali pronađeni predmeti bili od loptica ili mermera do flaša, čepova za flaše, limenki, droge, pa čak i nepokretnih stvari.
Istraživači sa Univerziteta u Ročesteru u Njujorku otkrili su da muškarci češće od žena dolaze u bolnicu sa stranim predmetom u rektumima. Oni su, međutim, sugerisali da se to može svoditi na pristrasnost prijavljivanja – jer je manje verovatno da će žene stavljati neseksualne predmete u rektum, smanjujući šanse da njihov slučaj bude zabeležen.
Zeleni objavili rat životinjama: Goveda, ovce, pa čak i kućne ljubimce treba ukloniti jer ugrožavaju životnu sredinu https://t.co/u809XXtsJK
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 28, 2023
Istraživači sa Univerziteta u Ročesteru u Njujorku, koji su uradili studiju, rekli su da nedostaju bolnički podaci o „zadržanim rektalnim stranim telima“ u SAD.
Bili su primorani da sprovedu istraživanje nakon što su podaci u Velikoj Britaniji, Evropi, Japanu i na Karibima ukazali da je povreda postala sve češća globalno.
Njihov rad je poslednji put objavljen u American Journal of Emergency Medicine i podeljen je u Pub Med, medicinskom časopisu Nacionalnog instituta za zdravlje (NIH).
Tim je koristio podatke iz baze podataka američkog Nacionalnog elektronskog sistema za nadzor povreda, koja vodi evidenciju o svim povredama povezanim sa potrošačkim proizvodima ili rekreativnim aktivnostima zabeleženim u 100 hitnih centara širom zemlje.
Izdvojili su sve slučajeve koji su uključivali povredu „sramnog regiona“ ili „donjeg dela trupa“ koji su uključivali „strano telo“, a zatim su pregledali one među mlađim od 15 godina ili gde povreda nije bila povezana sa rektumom.
Ovo je dalo ukupno 886 slučajeva stranih predmeta zaglavljenih u rektumima tokom 10-godišnje studije.
Zatim su koristili nacionalne procene stanovništva za ekstrapolaciju za celokupno stanovništvo, dajući broj od 38.948 – ili 4.000 godišnje.
Boce, tegle ili poklopci za flaše bili su najčešći neseksualni uređaji koji su pronađeni zaglavljeni u rektumima ljudi, otkrili su, čineći 10 odsto slučajeva.
Sledila je droga, pet odsto, i lopta ili mermer, tri odsto.
Ostali uočeni predmeti opisani su kao ‘pribor za pisanje’, ili 2,3 posto, što može uključivati olovke, markere i bojice.
Oko 20 odsto slučajeva se odnosilo i na ‘razne predmete’. Nisu dati detalji o tome šta je to, ali u prethodnim slučajevima to je uključivalo sijalice , bučice , pa čak i artiljerijsku granatu iz Prvog svetskog rata .
Otprilike polovina incidenata bila je povezana sa seksualnim uređajima, kao što su seksualne igračke.
Prema starosnoj grupi, na odeljenja sa stranim predmetima u rektumu najverovatnije će biti primljeni oni uzrasta od 20 do 24 godine, zatim od 25 do 29 godina i od 20 do 34 godine.
Oko 77 odsto slučajeva zabeleženo je među muškarcima – ili više od tri četvrtine ukupnog broja.
Naučnici nisu sugerisali zašto su predmeti završili u anusima ljudi, ali je to ranije bilo povezano sa seksualnim zadovoljstvom ili zadovoljstvom.
U slučaju droge, ovo može biti povezano sa ljudima koji pokušavaju da ih prokrijumčare preko granica ili na događaje kao što su festivali za prodaju.
Lekari mogu prvo da pokušaju da uklone predmete koristeći ručnu ekstrakciju, ili kada nežno manipulišu predmetom da bi ga oslobodili iz rektuma.
Džon Keri: „Oni koji negiraju klimatske promene“ pripadaju „opasnom kultu koji preti čovečanstvu“ https://t.co/FiDruZ78O0
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 28, 2023
Međutim, kada ovo ne uspe, oni primenjuju niz drugih tehnika.
Ovo može uključivati dilataciju, ili gde se stalno ubacuju veći cilindri da bi se proširio analni sfinkter dok predmet ne ispadne, ili pričvršćivanje klešta na endoskop i umetanje ove u rektum da bi se zgrabio i izvukao predmet.
U ozbiljnijim slučajevima, lekari mogu biti primorani da izvrše operaciju uklanjanja predmeta.
Mogu se koristiti i laksativi, ali se to ne preporučuje jer analne kontrakcije koje izazivaju mogu gurnuti predmet dalje u telo.
Istraživači su rekli da su njihove procene takođe otkrile da više ljudi posećuje bolnice sa predmetima zabodenim u rektum.
Još 2015. godine, procenjeno je da je bilo 2.433 poseta bolnicama godišnje sa ovim problemom.
Ali do 2021. sugerisali su da se ovo povećalo na 5.230 godišnje – ili više nego udvostručeno.
Istraživači sa Univerziteta u Ročesteru sugerišu da žene ne mogu imati manje šanse da naiđu na probleme sa uređajima u rektumu nego muškarci.
Umesto toga, rekli su da su njihovi podaci možda svedeni na pristrasnost objavljivanja.
Slučajevi koji uključuju neuobičajene predmete češće su zabeleženi, primetili su, ali je manja verovatnoća da će žene imati neseksualne predmete zaglavljene u rektumima. To bi, sugerisali su, dovelo do manjeg broja registrovanih slučajeva.
Dr Entoni Lorija, hirurg sa Univerziteta u Ročesteru koji je vodio studiju, i drugi uključeni u rad, rekli su: „Ovi podaci kvantifikuju kliničku prezentaciju koja se često sreće i kojoj je malo fokusa istraživanja.
„Žene su prisutne u mlađem uzrastu, sa znatno većim udelom seksualnih sredstava, i imaju manje šanse za hospitalizaciju.
„Nasuprot tome, incidencija među muškarcima je bimodalna [ima dva maksimuma] i dostiže vrhunac u petoj deceniji života, a stopa seksualnih sredstava je manja nego među ženama.“
Dodali su: ‘Ovi podaci pokazuju da bi fokusiranje isključivo na seksualne uređaje značajno potcijenilo ukupnu upotrebu zdravstvene zaštite u vezi sa ovim problemom, posebno među muškarcima.’
NIH je rekao da uključivanje „ne podrazumeva odobravanje ili saglasnost sa sadržajem” studije, ali će naučni i uređivački kvalitet časopisa biti ocenjen kao deo procesa objavljivanja.