Erdogan još jedan pravoslavni Hram pretvorio u džamiju
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan potvrdio je u ponedeljak ponovno otvaranje džamije u Istanbulu pretvorene iz drevne vizantijske pravoslavne crkve, uoči grčkih protesta.
Erdogan je razgovarao o crkvi na sastanku u Ankari sa grčkim premijerom Kirijakosom Micotakisom na putovanju koje je trebalo da ojača odnose zemalja.
„Karije džamija u svom novom obliku ostaće otvorena za sve“, rekao je Erdogan na konferenciji za novinare zajedno sa grčkim liderom.
„Otvorili smo našu džamiju Kariie za bogosluženje i posete nakon mukotrpnih radova na restauraciji.
Micotakis se žalio na preobraćenje Svetog Spasitelja u Hori, ukrašenoj freskama Strašnog suda iz 14. veka koje hrišćani još uvek čuvaju.
Požalio se Erdoganu na najnoviji potez.
„Razgovarao sam sa gospodinom Erdoganom o konverziji… Izrazio sam mu svoje nezadovoljstvo“, rekao je grčki premijer posle sastanka sa turskim liderom.
SREDA! UŽIVO! USKORO ĆE DESITI VELIKA ČUDA! DOBRO ĆE POBEDITI ZLO
„Veoma je važno sačuvati jedinstvenu kulturnu vrednost ovog spomenika, koji je na listi svetske baštine Uneska , kako bi ostao dostupan svim posetiocima.
Crkva je pretvorena u džamiju Kariie pola veka nakon što su 1453. godine Osmanlije osvojile Carigrad.
Muzej Karije nastao je posle Drugog svetskog rata, kada je Turska pokušala da stvori sekularniju republiku od pepela Otomanskog carstva.
Erdogan je 2020. godine naredio da se zgrada ponovo pretvori u muslimansku bogomolju.
Njegov nalog je usledio nakon slične kontroverzne presude o katedrali Aja Sofija u Istanbulu koja je takođe pod zaštitom Uneska.
U vreme ponovnog otvaranja džamije Kariie 6. maja, grčko ministarstvo spoljnih poslova nazvalo je taj potez „provokacijom“.
Erdogan je u ponedeljak rekao da pridaje „veliki značaj” „zaštiti bilo kog spomenika koji je deo kulturne baštine Uneska i da ga učini dostupnim za dobrobit naše nacije i čitavog čovečanstva”.
Promene su viđene kao deo Erdoganovih napora da podstakne svoje konzervativnije i nacionalističke pristalice. Erdoganova vladajuća stranka AKP ima islamističke korene.
Uprkos neslaganju, dvojica lidera su izjavila da rade na normalizaciji odnosa nakon decenija tenzija.
Erdogan je to nazvao „izuzetno produktivnim, iskrenim i konstruktivnim susretom“.
„Mislimo da će jačanje duha saradnje između Turske i Grčke biti od koristi za obe zemlje i za region“, rekao je Erdogan.
On je rekao da su se dve strane složile da povećaju svoju bilateralnu trgovinu sa 6 milijardi dolara na 10 milijardi dolara.
„Pokazali smo da, pored postojećih nesuglasica, možemo da okrenemo novi list“, rekao je Micotakis.
„Želimo da intenziviramo naše bilateralne kontakte. Nastavljamo pozitivnim putem.”
Dve zemlje potpisale su sporazum o saradnji u upravljanju katastrofama i vanrednim situacijama, nakon razornog zemljotresa u Turskoj u februaru i šumskih požara u Grčkoj prošle godine.