EU zahteva još VEĆU CENZURU od najpopularnijih društvenih mreža! Na leto kreće obračun
Evropska komisija je odredila 19 onlajn platformi u skladu sa svojim Zakonom o digitalnim uslugama, potez koji ih otvara za velike novčane kazne ako ciljaju reklame na određene korisnike, objavljuju nezakonit sadržaj ili ne uspeju da se „pozabave širenjem dezinformacija“ .
U saopštenju od utorka, komisija je prozvala 17 „Veoma velikih onlajn platformi“ i dva „Veoma velikih onlajn pretraživača“, definisanih kao oni koji dostižu najmanje 45 miliona aktivnih korisnika mesečno. Među navedenim platformama su Fejsbuk, Instagram, TikTok i Tviter, dok su Gugl i Majkrosoftov Bing dva označena pretraživača.
Odluka znači da od avgusta ove platforme moraju biti u skladu sa Zakonom o digitalnim uslugama EU (DSA), širokim zakonom koji je stupio na snagu u novembru.
Da bi se izbegle kazne do 6% svog globalnog godišnjeg prometa, komisija je navela da ove platforme moraju sve reklame označiti kao takve i izbegavati ciljanje oglasa na korisnike na osnovu „osetljivih podataka“ kao što su njihova etnička pripadnost, seksualnost ili politička orijentacija .
Ciljanje reklama ka deci više neće biti dozvoljeno, a platforme će morati da „redizajniraju svoje sisteme kako bi osigurale visok nivo privatnosti i bezbednosti maloletnika“, saopštila je komisija.
👉 Kenedi Džunior obećava da će uništiti “Novi svetski poredak”: Moraće da me ubiju da bi me zaustavili https://t.co/ruHPnL64mz
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) April 23, 2023
Što se tiče moderiranja sadržaja, od platformi će se tražiti da ograniče „širenje nelegalnog sadržaja“ i „pozabave se širenjem dezinformacija“. U celom tekstu DSA reč „dezinformacija“ pominje se 13 puta, a da je ne definiše. Aktivisti za slobodu govora tvrde da vlade često koriste taj termin da ućutkaju činjenično ispravne , ali politički neprikladne narative.
Komisija je takođe upozorila da će platforme i pretraživači morati da se pozabave „negativnim efektima na slobodu izražavanja“, zahtevom koji bi mogao da bude u suprotnosti sa zahtevom za rešavanje „dezinformacija“.
Dok je DSA bio u izradi prošle godine, zvaničnici EU su izdvojili Tviter kao kompaniju koja će biti prinuđena da se pridržava njenih zahteva. Neposredno nakon što je milijarder Elon Musk kupio platformu i počeo da ukida neke od njenih restriktivnih politika govora, šef industrije EU Tijeri Breton je izjavio da će „u Evropi ptica leteti po našim evropskim pravilima“.
Dva meseca kasnije, komesarka EU za vrednosti i transparentnost Vera Jourova upozorila je da će se Tviter suočiti sa „sankcijama“ ako prekrši DSA. Jourova je navela Maskovu zabranu nekoliko istaknutih novinara – koji su podelili informacije o njegovom boravištu – kao potencijalno kršenje DSA.