EVROPA NA IVICI ENERGETSKE KATASTROFE DOK CENE STRUJE OBARAJU SVE REKORDE
I najveći pesimista nije mogao da prognozira da će energetska sila kao što je Francuska, tražiti uvoz električne energije, ali to se obistinilo. Otkrivaju se karte, nakon odlaganja puštanja Severnog toka 2, Evropa u problemu.
Evropska energetska kriza postala je još gora u utorak jer su nestašica prirodnog gasa, prekidi nuklearnih elektrana, opadanje snage vetra i hladno vreme podigli cene.
Cena gasa u holandskom TTF čvorištu, referentna cena gasa za Evropu, skočila je 10% na novi rekord od 165 evra po megavat-satu nakon što je gas koji je ulazio u Nemačku u kompresorskoj stanici Mallnov pao na nulu. Tokovi su preusmereni na istok u Poljsku.
Cene gasa u Evropi dostigle su rekordnu vrednost.
U određenom kontekstu, evropski NatGas se trguje po ceni ekvivalentnoj barelu nafte od 340 dolara (zašto se više proizvođača ne menja?)
U poređenju sa američkim NatGasom, koji je 15 godina trgovao u arbitražnom rasponu, stvari su izmakle kontroli…
I sve to kako dotok gasa u Evropu opada.
Ruski Gazprom PJSC je stalno smanjivao tokove gasa u Evropu pošto je sertifikacija kontroverznog gasovoda Severni tok 2 odložena verovatno do jula. Nikakvi novi tokovi u Evropu ne primoravaju komunalne kompanije da isprazne svoja skladišta gasa (već na sezonskim padovima). Neka komunalna preduzeća su morala da ponovo pokreću generatore fosilnih goriva kako bi izbegla prekid u mreži.
Energetska kriza se pogoršala u poslednjih nekoliko dana jer Francuska; obično, izvoznik energije, očajnički traži uvoz, pa čak i ponovo pokreće generatore koji sagorevaju gorivo, pošto je najveća elektroprivreda u zemlji, Electricite de France SA, zaustavila četiri nuklearna reaktora koja čine 10% nuklearnog kapaciteta u zemlji, opterećujući električne mreže dok se kontinent nosi sa hladnim vremenom.
To ilustruje koliko je ozbiljno kada oni zapravo počinju da sagorevaju mazut i uvoze iz svih ovih zemalja,’; rekao je Fabijan Roningen, analitičar kompanije Ristad Energy. „Sva neočekivana održavanja takođe izazivaju izuzetno visoke troškove snabdevanja, što se odražava na tržišne cene.“
30% francuskih nuklearnih kapaciteta biće van mreže u narednim nedeljama. Nemačka će sledeće godine izgubiti oko polovine svog nuklearnog kapaciteta. Kako zima na severnoj hemisferi počne, kontinent će biti u milosti majke prirode.
Još jedno pitanje koje se razvija ove nedelje je to što je nemačka snaga iz hiljada vetroturbina pala na minimum za pet nedelja jer hladno vreme opterećuje mrežu.
Kao rezultat naprezanja mreže, nemačke cene električne energije su porasle za 30% na rekordnih 431,98 evra po megavat-satu.
Izgleda da se evropska energetska kriza sve više ubrzava i da bi mogla da se još više pogorša jer se očekuje da će hladno vreme potrajati narednih nedelja.